Home WiadomościArchiwum Dominikanie: Dwadzieścia lat katechezy w szkole – wrześniowy numer “W drodze”

Dominikanie: Dwadzieścia lat katechezy w szkole – wrześniowy numer “W drodze”

Redakcja
Jak opowiadać religię, by była wprowadzeniem w żywą relację z Bogiem?
Nad tym pytaniem zastanawiają się autorzy wrześniowego numeru
miesięcznika "W drodze", którego tematem przewodnim jest szkolna
katecheza.


Najzdrowiej jest wtedy, gdy katecheta obojętnie jaki: świecki, ksiądz, osoba zakonna, karmi tym, czym żyje." Te słowa katechety-pasjonata Janusza Skotarczaka wystarczyłyby za remedium na niedostatki katechezy w Polsce. Wywiad nim otwiera wrześniowy numer miesięcznika „W drodze" i emanuje radością człowieka, który widzi w katechizowaniu swoje powołanie. Tacy katecheci odnajdą się i na salce parafialnej i w szkole. Ale pytanie o sensowność katechizowania w szkole pozostaje aktualne. Katechetka Aleksandra Bałoniak pisze, że katecheza to szukanie klucza do serca młodego człowieka, prowadzenie go ku dojrzałości. Ale tego nie da się zrobić jeśli religia to dla niego zbiór zakazów i nakazów oraz formułek do wyuczenia. A jak to jest z alternatywą dla religii czyli z etyką? Okazuje się, że to alternatywa tylko na papierze, czego dowodzi Jacek Kowalski. O tym, że religia w szkole zagroziła duszpasterstwu parafialnemu, pisze Katarzyna Kolska. W jej tekście znalazła się cenna myśl ks. Marcina Węcławskiego, żeby dorosłych katechizować a dzieci – błogosławić. Bo katecheza zaczyna się w domu.

Zbliża się beatyfikacja kardynała Johna Henry’ego Newmana – wybitnego angielskiego konwertyty. Dokona jej 19 września w Birmingham Benedykt XVI podczas pielgrzymki do Wielkiej Brytanii. Nawrócenie kardynała na katolicyzm dokonało się w jego „pustelni" w Littlemore pod Oksfordem. O tym miejscu i ludziach z nim związanych pisze Jolanta Brózda-Wiśniewska. Natomiast wrażeniami z czytania tekstów konwertyty dzieli się o. Janusz Pyda OP.

Krzyż to symbol w Polsce ostatnio szczególnie bolesny. Kilka stron rozważań poświęca mu o. Maciej Biskup OP, odwołując się m.in. do Hieronima Boscha i Zbigniewa Herberta.

Niewyobrażalnie ciężki krzyż niosą często ci najsłabsi, jak dzieci z hitlerowskich „sierocińców" (tak naprawdę obozów zagłady). Historię odebranego rodzicom dziecka, na szczęście później adoptowanego, opisuje w reportażu Stanisław Zasada. Inny reportaż, o. Pawła Kozackiego OP, opowiada o innych „najmniejszych" – o Kameruńczykach, którym trudno wierzyć w Chrystusa. I o misjonarzach, w tym dominikanach, którym trudno tam Chrystusa głosić, również z powodu własnych słabości.

W stałych rubrykach miesięcznika znajdziemy artykuł o. Jacka Salija o dylematach w nauczaniu Kościoła, jakie rozwiązywali papieże, czasem wbrew opinii większości (przypadek antykoncepcji). Dział Orientacje zawiera recenzję zbioru reportaży Wojciecha Tochmana „Bóg zapłać" oraz omówienie pisma „Pastores".

Tematyka felietonów – urozmaicona. O. Jan Góra OP pisze o wakacjach ze swoimi duszpasterskimi dziećmi, o ich dojrzewaniu. Okazuje się, że wakacje jak najbardziej mogą być katechezą! Marek Magierowski tłumaczy zawiłości katalońskiego nacjonalizmu i jego związki z korridą oraz piłką nożną. Josif Brodski to bohater felietonu o. Michała Zioło OCSO. Jezuita o. Dariusz Kowalczyk zanurza się w temat Kościół a wybory prezydenckie.

Ewangelie niedzielne komentują ojcowie dominikanie: Maciej Biskup, Jarosław Głodek, Krzysztof Popławski i Maciej Roszkowski.

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda