Home WiadomościArchiwum Czy reforma oświatowa stanowi wyzwanie dla szkół katolickich?

Czy reforma oświatowa stanowi wyzwanie dla szkół katolickich?

Redakcja

Czy reforma oświatowa stanowi wyzwanie dla szkół katolickich? O tym będą rozmawiać od najbliższego poniedziałku, 9 marca, na Jasnej Górze dyrektorzy szkół katolickich w Polsce. Dwudniowe zebranie organizuje Rada Szkół Katolickich.

Dyrektorzy szkół katolickich spotkają się w najbliższy poniedziałek, 9 marca, na Jasnej Górze. Wówczas zapoznają się z aktualnym stanem reform oświatowych. Będą też rozmawiać o tym, czy obecna podstawa programowa kształcenia ogólnego, podpisana i ogłoszona rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, stanowi wyzwanie dla szkolnictwa katolickiego. Z dyrektorami spotka się prof. dr hab. Mirosław Handke, minister edukacji narodowej w latach 1997-2000, który powie o tym, jaką reformę on chciał przeprowadzić.

Po południu w dwóch osobnych grupach zbiorą się dyrektorzy szkół podstawowych oraz gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. – W tych zespołach dyrektorzy będą zastanawiać się nad sposobami przekazu treści z zakresu kształcenia ogólnego, które jednocześnie mają zapewnić wychowanie dzieci i młodzieży w kulturze i tradycji narodowej – wyjaśnia s. Maksymiliana Wojnar z Rady Szkół Katolickich.

– Będą też poszukiwać właściwych sposobów wychowania i umacniać ducha do służby w szkole, zagrożonego, bo brak jest promowania godności człowieka – dodaje siostra prezentka.

Dyrektorzy katolickich placówek oświatowych będą także uczestniczyć w szkoleniu z zakresu prawa.

Ks. dr Sylwester Jeż, przewodniczący Rady Szkół Katolickich, będzie przewodniczył Eucharystii przed wizerunkiem Matki Bożej. Podczas liturgii dyrektorzy szkół katolickich ponowią zawierzenie szkół, którymi kierują, jak i całej oświaty polskiej Maryi, Królowej Polski.

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 9-10 marca. Jej organizatorem jest Rada Szkół Katolickich, powołana w 1994 roku przez 269. Konferencję Episkopatu Polski. Asystentem szkół katolickich z ramienia Episkopatu jest bp Stanisław Napierała.

Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół Katolickich i pozostają pod opieką Konferencji Episkopatu Polski.

Rada Szkół Katolickich została powołana do życia w 1994 roku przez 269 Konferencję Episkopatu Polski. Jest kościelną jednostką organizacyjną o zasięgu ogólnopolskim. Zrzesza szkoły katolickie prowadzone przez kościelne osoby prawne oraz szkoły, które zostały uznane za katolickie dekretem biskupa diecezjalnego i są prowadzone przez inne osoby prawne lub fizyczne.

RSK posiada osobowość prawną kościelną i cywilną. Działa w oparciu o Statut. Pracami Rady kieruje Zarząd, na czele którego stoi Przewodniczący. Kandydatura przewodniczącego jest każdorazowo zatwierdzana przez Konferencję Episkopatu Polski.

Rada Szkół Katolickich wspiera szkoły oraz ich organa założycielskie w zachowaniu katolickiej tożsamości i rozwijaniu działalności.

Do zadań Rady Szkół Katolickich należą:
– organizowanie formacji i dokształcania nauczycieli i wychowawców oraz udzielanie im pomocy prawnej;
– koordynowanie współpracy między szkołami katolickimi w zakresie wychowania i nauczania, w tym doskonalenia programów wychowawczo-dydaktycznych;
– wspieranie rozwoju szkół katolickich i świadczenie pomocy w tym zakresie diecezjom, parafiom, zakonom i stowarzyszeniom.

Rada Szkół Katolickich organizuje corocznie Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich, Forum Młodzieży, konferencje, szkolenia i kursy dla dyrektorów szkół i nauczycieli, a także konferencje dla przedstawicieli organów prowadzących szkoły.

BP KEP/jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda