Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych

25. Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych rozpocznie się dzisiaj na Jasnej Górze. O tym, że przewodnik jest sługą życia i nadziei powie ks. prałat Władysław Zązel. Wykładu o terminologii sakralnej w praktyce przewodnickiej nie wygłosi już ks. Jerzy Pawlik, zmarły kilka dni temu ceniony przewodnik i "ordynariusz RWPG".

Jubileuszową pielgrzymkę przewodników turystycznych rozpocznie dzisiaj (6.03) o godz. 13.00 złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Zdzisława Dziubka – inicjatora pielgrzymek przewodnickich.

O godz. 16.00 rozpocznie się część rekolekcyjna. W Kaplicy św. Józefa naukę rekolekcyjną wygłosi proboszcz z Kamesznicy ks. prałat Władysław Zązel. Pielgrzymi wezmą też udział w Eucharystii i Drodze Krzyżowej. W sobotę o godz. 9.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej zostanie odprawiona Msza św. za zmarłych przewodników. Ks. Zązel wygłosi kolejną naukę rekolekcyjną, później zostanie odmówiony różaniec z rozważaniami rekolekcyjnymi.

Oficjalne rozpoczęcie jubileuszowej 25. Pielgrzymki Przewodników na Jasną Górę zaplanowano na sobotę na godz. 13.00. W nawiązaniu do roku duszpasterskiego "Otoczmy troską życie", ks. prałat Władysław Zązel podzieli się refleksją na temat przewodnika jako sługi życia i nadziei.

Przewodnik Małgorzata Janota wygłosi prelekcję "Przewodnik jako osoba ukazująca piękno oraz jego Stwórcę", a ks. prałat Władysław Nieszporek, kustosz Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich powie o fenomenie Sanktuarium Piekarskiego.

Pielgrzymi wezmą udział w Drodze Krzyżowej na Wałach oraz we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. O godz. 19.30 rozpocznie się tam modlitewne czuwanie.

Jubileuszowa Msza św. środowiska przewodników turystycznych zostanie odprawiona w niedzielę, 8 marca o godz. 10.30 w bazylice. Po Eucharystii przewodnik Eugeniusz Przykuta zaprezentuje wystąpienie "Po śląsku godane". Planowany był także wykład ks. prałata dr. Jerzego Pawlika "Terminologia sakralna w praktyce przewodnickiej". Ten ceniony przewodnik i "ordynariusz RWPG" zmarł 1 marca.

Jubileuszową pielgrzymkę przewodników podsumuje bp Edward Janiak, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski. Pielgrzymkę zakończy południowa modlitwa Anioł Pański.

Organizatorami XXV Jubileuszowej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przewodników jest środowisko przewodników województwa śląskiego, reprezentowane przez Koła Przewodników w Chorzowie, Bytomiu i Piekarach Śląskich.

Pielgrzymka została objęta patronatem honorowym przez metropolitę katowickiego abp Damiana Zimonia, marszałka województwa śląskiego Bogusława Śmigielskiego, a także prezydentów miast: Chorzowa – Marka Kopla, Bytomia – Piotra Koja i Piekar Śląskich – Stanisława Korfantego oraz prezesa ZG PTTK w Warszawie Lecha Drożdżyńskiego.

W czasie pielgrzymki przewodnicy występują w strojach przewodnickich. W pakiecie pielgrzymkowym tradycyjnie znajdują się znaczek okolicznościowy, wydawnictwo jubileuszowe, kartki pocztowe i odcisk pieczęci jubileuszowej.

BP KEP