Home WiadomościArchiwum Demokratyczna Republika Konga: Sto lat obecności salezjańskiej

Demokratyczna Republika Konga: Sto lat obecności salezjańskiej

Redakcja
Przełożony Generalny ks. Pascual Chávez, któremu towarzyszy jego sekretarz – ks. Antonino Zingale, przybył we wtorek, 27 kwietnia, do Lubumbashi, by wziąć udział w obchodach stulecia obecności salezjanów w Demokratycznej Republice Konga.

 
Na lotnisku Przełożonego Generalnego powitała delegacja, w skład której weszli: ks. Joachim Tshibangu, Inspektor; s. Bernadette Chongo, Inspektorka Córek Maryi Wspomożycielki; ks. Guillermo Basańes, Radca Regionu Afryka-Madagaskar; wiceburmistrz Lubumbashi – pani Clotilde Mutita Kalunga; i przedstawiciele różnych gałęzi Rodziny Salezjańskiej z Lubumbashi. Przed opuszczeniem płyty lotniska pięcioosobowa grupa dzieci z przedszkola "Bengali" w Ruashi powitała Przełożonego Generalnego, wręczając mu bukiet kwiatów.

Z tej okazji przybyły także liczne delegacje Rodziny Salezjańskiej i grupa taneczna "Mbudie", która w głównej sali lotniska wykonała różne tańce tradycyjne. Następnie ks. Chávez, pośród oklasków młodzieży, udał się do salezjańskiego Studentatu Teologicznego w tym mieście, eskortowany przez wielką liczbę osób i policyjne motocykle.

Po przybyciu na placówkę Przełożonego Generalnego ksiądz Mario Valente wręczył mu pamiątkową tablicę z miedzi z logo stulecia i wytłumaczył mu jego znaczenie, co uczynił w obecności innych salezjanów ze wspólnoty i licznych członków Rodziny Salezjańskiej.

Następnie ks. Chávez spotkał się ze delegacjami lokalnej Rodziny Salezjańskiej. Student salezjański, Mathias Amani, pełnił rolę moderatora spotkania i poprosił o zabranie głosu ks. Inspektora. Ks. Tshibangu w swoim przemówieniu podkreślił, że tak jak pierwszych sześciu salezjanów przed stu laty dotarło do Inspektorii Afryki Środkowej (AFC), tak teraz również Przełożony Generalny przybywa jako misjonarz na początku drugiego wieku Inspektorii. Nawiązując następnie do tych słów ks. Inspektora, zespół muzyczny Studentatu Teologicznego zaintonował pieśń "Ta maison serŕ ma maison". Młodzi z dzieła "Laura Vicuńa" kontynuowali program wykonując tradycyjny taniec współczesny, a grupa "Mbudie" dała kolejny występ.

Na koniec Przełożony Generalny podziękował wszystkim Salezjanom obecnym w Demokratycznej Republice Konga, pochwalił ich apostolską działalność i zachęcił, by czynili z Afryki ziemię nadziei. Podziękował także różnym delegacjom za zgotowane przyjęcie i okazane wyrazy miłości. Wieczorem ks. Chávez, w towarzystwie delegacji Inspektorii, spotkał się z Gubernatorem Prowincji Katanga – doktorem Moďse Katumbim.

 
ANS – Lubumbashi
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda