Home WiadomościArchiwum Kapucyni: wybór nowego zarządu prowincji (dzień trzeci kapituły)

Kapucyni: wybór nowego zarządu prowincji (dzień trzeci kapituły)

Redakcja
Bracia Mniejsi Kapucyni w dniach od 26 do 29 kwietnia br. obradują na XXVI zwyczajnej kapitule wyborczej w Krakowie, której przewodnie hasło brzmi: "W komunii przez słowo Boże". Po dniu skupienia oraz po pierwszym dniu roboczym, podczas którego kapitulni wysłuchali części sprawozdań (prowincjała, ekonomów oraz relacji z Austrii i Południowego Tyrolu), czwartkowego przedpołudnia bracia zapoznali się z wiadomościami z Ukrainy i Rosji, Litwy, Bułgarii oraz Afryki (także w tym miejscach posługują kapucyni Prowincji Krakowskiej).

 
Czwartek był również dniem wyborów nowego zarządu.

Ministrem prowincjalnym na kolejne trzechlecie został br. Jacek Waligóra OFMCap.

 
Minister prowincjalnty br. Jacek Waligóra OFMCap – ur. 1965 14 kwietnia 1965 r. w Wolsztynie diec. Poznańska, do Zakonu wstąpił w roku 1985. Pierwsze śluby złożył 28 września 1986 r., śluby wieczyste w 1991, święcenia kapłańskie przyjął w 1992 r.

Po święceniach pracował w Austrii jako kapelan szpitala. Dalej, od 1996 roku pełnił obowiązki Rektora Wyższego Seminarium Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie. W roku 1999 po raz pierwszy został wybrany na urząd Ministra Prowincjalnego Krakowskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów. Urząd ten pełnił w latach 1999 do 2005 (dwie kadencje), w latach 2006 – 2008 – był ekonomem prowincji, w latach 2008 – 2011 po raz trzeci pełnił obowiązki Ministra Prowincjalnego. W latach 2008 – 2011 – pełni funkcję Przewodniczącego Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich. Jest również członkiem Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Dnia 28 kwietnia 2011 r. podczas XXVI Kapituły zwyczajnej prowincjalnej został po raz czwarty wybranym na urząd Ministra Prowincjalnego.

W skład definitorium weszli
:
  • wikariusz prowincjalny – br. Łukasz Stec OFMCap,
  • II definitor – br. Jerzy Kiebała OFMCap,
  • III definitor – br. Janusz Pałka OFMCap,
  • IV definitor – br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap.

Tego dnia Eucharystii przewodniczył nowo wybrany minister prowincjalny, koncelebransami byli bracia definitorzy, homilię zaś wygłosił ojciec duchowy kapituły – br. Marek Przeczewski.

Kolejny, ostatni już dzień kapituły będzie poświęcony rozpatrywaniu nadesłanych wniosków.

Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda