Home WiadomościArchiwum Diakonat w Dębowcu

Diakonat w Dębowcu

Redakcja

20 września br. w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu bp Józef Zawitkowski z Łowicza udzielił sakramentu święceń w stopniu diakonatu ośmiu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów.

„Być w Dębowcu, to wyście się przyzwyczaili. Dla mnie to jest wielka łaska i wielkie wzruszenie. Uklęknąć przed Tą, która płacze… Tylko już nie płacz, już nie płacz Matko. Być w Dębowcu, gdy świątynia napełniona jest tymi, którzy się modlą, to wielkie przeżycie” – mówił w swojej homilii bp Zawitkowski.

Kaznodzieja przypomniał osobę matki Samuela, która oddała swego syna Samuela na służbę w świątyni. Mówił o postawie Abrahama, który był gotów poświęcić swego syna Bogu. „Poświęcić, tzn. komuś oddać na własność. Wyświęcić diakonów, tzn. oddać Bogu i ludziom na posługę. To są ci, którzy będą służyć, którzy będą pomagać ludziom i wielbić Boga.”

W dalszej części ukazał sens ofiary składanej przez Abla i Kaina. „Wiesz co to jest ofiara? – pytał bp Józef Zawitkowski. „Oddać siebie zupełnie komuś drugiemu. Ja wiem, że to dzisiaj powiesz Panu Bogu. Będę dla Ciebie czysty i święty, będę namaszczony, będę konsekrowany.”

Następnie zwrócił się do kandydatów: „Diakoni kochani, z tą ofiarą trzeba czasem uciec z klasztoru, z parafii, z domu, uciec aż do Matki w Dębowcu. I gdy sobie ułożysz wszystko i powiesz co ciebie boli i z czym ci jest źle, Matko nie daję rady!, nie powiesz tego, bo zobaczysz, że Ona przez łzy widzi bardzo i czuje co jest w Twoim sercu. Czy w nim jest spokój, czy w nim jest pełno niepokoju. I przypomni ci wszystko. Pamiętasz? Mówiłam ci, nie maż się! Musisz być mocny, to trzeba przetrwać, a potem okaże się chwała Boża.”

Wy to jesteście szczęśliwcy – powiedział na zakończenie bp Józef Zawitkowski – bo możecie przyjść w dzień i w nocy do Matki Bożej Saletyńskiej i albo się wypłakać, albo Jej powiedzieć swoją prośbę i jesteście pewni, że Matka tu dziecku nie odmówi.” Życzył diakonom, aby byli tymi, którzy będą przysparzać chwały Chrystusowi i chlubili się jedynie z krzyża Jezusa Chrystusa, aby pamiętali o swojej tożsamości, kim są i skąd są. A Maryja Saletyńska, niech im u swego Syna Jezusa Chrystusa wyprasza potrzebne łaski, gdziekolwiek będą posługiwać.

Od dnia dzisiejszego diakoni: Wiesław Krysztofowicz, Mariusz Maćkowiak, Grzegorz Różycki, Franciszek Sikora, Marcin Sitek, Łukasz Soczek, Grzegorz Syska i Grzegorz Zembroń będą głosić Ewangelię, udzielać sakramentu chrztu św., asystować przy zawieraniu sakramentu małżeństwa i ludziom chorym roznosić będą Komunię Świętą.

Na uroczystość przybyli księża proboszczowie z parafii diakonów, liczni kapłani diecezjalni i zakonni, rodzice, najbliżsi, zaproszeni goście oraz siostry zakonne.

ks. Piotr Szweda MS

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda