Home WiadomościArchiwum Dni formacji dla młodych redemptorystów kapłanów

Dni formacji dla młodych redemptorystów kapłanów

Redakcja
W dniach od 20 do 24 kwietnia bieżącego roku w naszym Domu Zakonnym w Krakowie, a ściślej rzecz ujmując w prowadzonym tam „Centrum Odnowy Duchowej” odbyły się coroczne spotkania formacyjne przeznaczone dla młodych ojców redemptorystów do 6 lat od przyjęcia święceń kapłańskich.

Tegoroczne spotkanie formacyjne poświęcone było zagadnieniom związanym z jak najbardziej owocnym i godnym sprawowaniem sakramentu pokuty i pojednania.

Wspólny czas refleksji nad tym niezwykle ważnym zagadnieniem rozpoczęliśmy od wspólnotowej celebracji Najświętszej Ofiary w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W słowie Bożym kaznodzieja zarysował program i cel tego wspólnotowego spotkania – jednym z nich jest zdobycie wiedzy i nowych praktycznych umiejętności w sprawowania posługi pojednania, drugim natomiast refleksja nad drugą stroną tego sakramentu, nad tym, że spowiednik jest także penitentem i od jakości jego życia duchowego zależy jakość sprawowania przez niego sakramentu pokuty i pojednania. Eucharystia była zarazem pierwszym momentem, w którym mogliśmy się wspólnie spotkać. Trzeba bowiem przyznać, że do Krakowa przyjechało spore grono „sześciolatków”. Obecni byli współbracia z wielu domów naszej prowincji: Barda, Elbląga, Głogowa, Gdyni, Grodna, Krakowa, Szczecina, Szczecinka, Torunia i Warszawy.

Ramowy program dnia podczas tych dni formacji obejmował poranną Eucharystię połączoną z jutrznią sprawowaną w kościele parafialnym Matki Bożej Nieustającej Pomocy, posiłki, dwie konferencje przed południem, modlitwy południowe, dwie konferencje po południu, nieszpory i wieczorne spotkanie dyskusyjne bądź adorację Najświętszego Sakramentu.

Tematyka konferencji była niezwykle urozmaicona. Obejmowała z jednej strony sytuacje duszpasterskie związane z posługą w konfesjonale, ćwiczone z niezastąpionym w tych sytuacjach o. Kazimierzem Fryzłem. Z drugiej zaś strony uwzględniała szeroki kontekst społeczno-kulturowy, związany z konsumeryzmem panującym w dzisiejszym społeczeństwie, będący przyczyną zaniku poczucia grzechu i co za tym idzie kryzysu sakramentu pokuty i pojednania. Spośród bieżących problemów, z którymi możemy się zetknąć w konfesjonale, omówiono szczegółowo zagadnienia etyczne, moralne i teologiczne związane z zapłodnieniem in vitro, modyfikacją genomu ludzkiego i eutanazją. Niezwykle cenne okazały się wykłady poświęcone spowiedzi poszczególnych grup penitentów, np. kobiet i sióstr zakonnych, ludzi uwikłanych w nałogi itp. Ostatnim akordem było spojrzenie na sakrament pokuty i pojednania od strony prawa kanonicznego w kontekście zwalniania z kar i cenzur.

Czas spędzony przez nas w Krakowie był także czasem radosnego wspólnotowego spotkania. We czwartek 23 kwietnia świętowaliśmy wszyscy razem imieniny współbraci: o. Wojciecha Zagrodzkiego, o. Wojciecha Idziaka, o. Wojciecha Bieszke i o. Wojciecha Wilgowicza. Spotkaliśmy się także z przedstawicielem zarządu Warszawskiej Prowincji Redemptorystów – o. Mirosławem Pawliszynem.
Na koniec tej krótkiej relacji wypada wyrazić nadzieję, że kolejne zjazdy tego typu będą równie ciekawe i profesjonalnie przygotowane, jak ten. Dziękujemy też współbraciom z Krakowa, a zwłaszcza przełożonemu wspólnoty, o. Andrzejowi Kukle oraz o. Kazimierzowi Fryzłowi, który koordynował całe spotkanie i dzielił się swym doświadczeniem.

O. Marcin Klamka CSsR

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda