Home WiadomościArchiwum Dni skupienia dla zakonnic-pielęgniarek

Dni skupienia dla zakonnic-pielęgniarek

Redakcja

Pod hasłem „Otoczmy troską życie. Szczególna rola sióstr zakonnych pracujących w służbie zdrowia” rozpoczęły się dziś na Jasnej Górze dni skupienia dla pielęgniarek zakonnych.Tematem ich spotkania jest opieka paliatywno-hospicyjna oraz szczególna rola osób konsekrowanych w kontakcie z terminalnie chorymi i ich rodzinami.

Mszy św. w kaplicy Matki Bożej dla uczestniczek spotkania przewodniczył bp Stefan Regmunt. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia zwrócił uwagę na to, że nie jest łatwo pogodzić styl życia siostry zakonnej z posługą pielęgniarską. „Dyżury, dyspozycyjność i prowadzenie życia zakonnego. Trzeba czuwać, by nie zeświecczeć, by rzeczywiście być osobą konsekrowaną i jednocześnie nie zniechęcić się do swojej pracy” – powiedział bp Regmunt.

Trzydniowe spotkanie ma aspekt: formacji duchowej, przybliża bieżące sprawy Kościoła i podejmuje różne aktualne tematy zawodowe.

„Przyjeżdżamy tu, aby trochę odetchnąć, aby nabrać nowych sił do pracy, do której powrócimy. Wszystko to po to, aby jak najlepiej i najowocniej służyć tym chorym, do których jesteśmy posłane” – wyjaśnia s. Beata Hajko, przewodnicząca Komisji Służb Medycznych Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

W pierwszym dniu spotkania konferencję pt. „Żaden człowiek nie powinien umierać w samotności” wygłosił bp Regmunt, a o osobowości jako „ewangelicznej glebie” w procesie wartościowania mówiła s. dr Beata Zarzycka, psycholog z KUL. Jutro głos zabierze krajowy duszpasterz hospicjów ks. dr Piotr Krakowiak SAC, który przedstawi historię opieki paliatywno-hospicyjnej na świecie i w Polsce. Będzie też czas na rozmowę o religijnych i duchowych aspektach tejże opieki oraz szczególnej roli osób duchownych w kontakcie z pacjentami, ich rodzinami i zespołem opiekuńczym.

W ostatnim dniu skupienia konferencję: „Siostra pielęgniarka w szkole Chrystusa” wygłosi ks. dr Czesław Parzyszek SAC, konsultor Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego.

Organizatorem jasnogórskich spotkań, odbywających się od 1953 r., jest Komisja Służb Medycznych przy KWPŻZZ. Jest ona zespołem sióstr reprezentujących różne zgromadzenia zakonne, jak również różne działy pracy pielęgniarskiej i lekarskiej w służbie zdrowia. Ma na celu wspieranie sióstr w formowaniu i umacnianiu właściwych postaw chrześcijańskich i zakonnych wobec człowieka chorego, jego rodziny i wobec innych pracowników medycznych.

Według statystyk Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, pielęgniarstwem zajmuje się Polsce ponad 1800 sióstr. W szpitalach posługuje chorym 256 zakonnic, kolejne 503 pracuje w placówkach i zakładach prowadzonych przez zgromadzenia, pielęgniarkami w instytucjach kościelnych jest 106 sióstr, a w instytucjach państwowych – 184. W domach zakonnych posługą pielęgniarską służy 317 sióstr, a 65 jest pielęgniarkami środowiskowymi.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda