Home WiadomościArchiwum Do Polski powrócił były rektor “Angelicum”

Do Polski powrócił były rektor “Angelicum”

Redakcja

Po 42 latach pobytu w Rzymie, pracy naukowej na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza oraz współpracy z wieloma dykasteriami Stolicy Apostolskiej powrócił na stałe do Polski o. prof. Edward (Władysław) Kaczyński OP.

Od 2005 r. był prezesem Papieskiej Akademii św. Tomasza, a wcześniej konsultorem m.in. Kongregacji Nauki Wiary, Edukacji Katolickiej, ds. Biskupów i Duchowieństwa. Był także rektorem „Angelicum”.

O. Kaczyński zamieszkał w klasztorze na Służewie w Warszawie w ośrodku studiów i badań naukowych polskich dominikanów. W wypowiedzi dla KAI przypomniał, że w 1967 r. wyruszał do Rzymu właśnie z klasztoru na Służewie. „Zawsze przez te 42 lata byłem gotów wrócić do ojczyzny, i nie wiązało się to dla mnie z jakimiś wielkimi trudnościami” – powiedział emerytowany profesor „Angelicum”. Zaznaczył, że jest to powrót do własnych korzeni. Swe dzieło życia pozostawił w Rzymie i choćby ze względu na trudności zdrowotne nie przewiduje specjalnej aktywności naukowej, czy cyklu wykładów. O. Kaczyński nie wyklucza jednak, że jeśli siły pozwolą, możliwości odpowiadania na napływające zaproszenia, choć jest przekonany, że zasadniczy wkład w rozwój nauki należy do młodego pokolenia.

O. Edward (Władysław) Kaczyński urodził się 1 września 1937 r. w Trzciance koło Wyszkowa. Po maturze, w 1957 r. wstąpił do zakonu dominikanów, a siedem lat później przyjął święcenia kapłańskie. W 1967 r. uzyskał licencjat z teologii moralnej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Udał się do Rzymu, gdzie w 1970 obronił na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza pracę doktorską w dziedzinie teologii. Następnie podjął studia w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie oraz na dominikańskiej École Biblique e Archéologique w Jerozolimie, uzyskując licencjat z Pisma św.

Od 1973 r. wykładał teologię moralną na „Angelicum”. W latach 1980-1986 był dziekanem wydziału teologicznego tej uczelni, a w latach 1993-2002 jej rektorem. Przedmiotem jego zainteresowań obok zagadnień teologii moralnej i biblijnej należały współczesne zagadnienia metodologiczne i metaetyczne. Szczególną uwagę poświęcił antropologii i etyce Karola Wojtyły.

O. Kaczyński wydał ponad 150 publikacji naukowych. W roku 2008 nakładem PAX ukazały się „Moje spotkania z Janem Pawłem II”, a rok wcześniej w tej samej oficynie zbiór studiów „Prawda, dobro, sumienie”.

za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda