Home WiadomościArchiwum Dominikanie mają nowego generała

Dominikanie mają nowego generała

Redakcja
Nowym generałem Zakonu Kaznodziejskiego został dziś wybrany dotychczasowy prowincjał francuski o. Bruno Cadoré OP. Będzie to 86. następca św. Dominika. Wyboru dokonała zgromadzona w Rzymie 290. kapituła generalna dominikanów.


Nowy generał dominikanów urodził się w Le Cruseot 14 kwietnia 1954 roku. Do zakonu wstąpił po ukończeniu studiów medycznych, a pierwsze śluby złożył 28 września 1980 r. Po zakończeniu nowicjatu dwa lata pracował na Haiti, organizując tam pomoc medyczną. Święcenia kapłańskie przyjął 28 września 1986 r. w Lille. Przez pewien czas odpowiadał za formację młodych zakonników. W 1992 r. uzyskał doktorat w zakresie teologii moralnej. Wyspecjalizował się w bioetyce i stał się cenionym ekspertem w tej dziedzinie. Od 28 grudnia 2001 roku kierował francuską prowincją dominikanów.

Do najważniejszych zadań nowego generała dominikanów będzie należało przygotowanie zakonu na jubileusz 800-lecia jego zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską a także stawienie czoła wyzwaniom jakie XXI wiek stawia przed życiem zakonnym. Są to między innymi niebezpieczeństwa indywidualizmu i prywatyzacji czy zagrożenia związane z relatywizmem.

W pierwszym słowie po wyborze zapowiedział braciom wolę pełnego posłuszeństwa konstytucjom zakonu i zarządzeniom obecnej kapituły, które będzie obradowała do 22 września.

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda