Home WiadomościArchiwum Dominikanie: Na Służewie odbył się I Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej

Dominikanie: Na Służewie odbył się I Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej

Redakcja
Modlitwa różańcowa jest kontemplacyjnym dopełnieniem katechezy rodzinnej, parafialnej i szkolnej – mówił metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz podczas Mszy św. w I Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej, który odbył się 2.10 w dominikańskim Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej-Żółkiewskiej na warszawskim Służewie.

 
I Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej zorganizowany został, aby umożliwić warszawiakom odnowienie czci dla Matki Bożej, oddawanej przez różaniec. Nawiązał do tego w homilii abp Kazimierz Nycz, który przypomniał, że w każdej polskiej parafii październik jest miesiącem poświęconym modlitwie różańcowej. – Zbierają się na niej dorośli oraz dzieci, zarówno te przygotowujące się do Pierwszej Komunii, jak i starsze – dodał.

Metropolita podkreślił, że modlitwa różańcowa, którą do Polski sprowadził i szeroko propagował dominikanin św. Jacek, jest jedną z najpiękniejszych, a zarazem najważniejszych i najtrudniejszych modlitw, ponieważ łączy w sobie modlitwę ustną z kontemplacją tajemnic różańcowych, które zawierają wszystkie najważniejsze wydarzenia historii Zbawienia, a którą prowadzi Bóg po to, by zbawić i odkupić człowieka po grzechu pierworodnym.

Arcybiskup wyjaśnił, że różaniec jest dopełnieniem katechezy. – W katechezie – rodzinnej, parafialnej i szkolnej – poznajemy bowiem prawdy chrześcijańskiej wiary, naukę Kościoła. Natomiast w różańcu to poznanie następuje z innej, ważniejszej strony – poprzez kontemplację – mówił hierarcha.

Metropolita przypomniał też, że różaniec jest modlitwą do Jezusa Chrystusa za pośrednictwem Maryi. – Bardziej niż my wszyscy, Maryja zna słowa, które głosili Apostołowie, że jeden jest pośrednik między Bogiem i ludźmi – Jezus Chrystus. Jest on pośrednikiem naszego zbawienia, nasza modlitwa jest zawsze modlitwą Jezusową – mówił abp Nycz.

Abp Nycz wspomniał też o nieustannym podkreślaniu przez Jana Pawła II znaczenia modlitwy różańcowej i rozszerzeniu jej przez dodanie rozważań tajemnic światła, co zostało przedstawione w liście apostolskim "Rosarium Virginis Mariae" z 2002 r. – Potrzeba tego, by ta troska o modlitwę różańcową trwała dalej, także przez nasze świadectwo i mówienie o różańcu – stwierdził abp Nycz. Dodał, że jest to konieczne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy ludzie szukają modlitwy kontemplacyjnej.

Zaapelował też do kapłanów oraz świeckich o utrzymanie w Polsce "pięknej tradycji modlitwy różańcowej", zwłaszcza wśród najmłodszych pokoleń.

W programie I Warszawskiego Dnia Modlitwy Różańcowej znalazły się także m.in. modlitwy grup różańcowych w intencji małżeństw i rodzin w kryzysie, modlitwa dzieci za rodziców, koncert muzyki klasycznej, wykłady, nieszpory z Litanią Dominikańską.

KAI

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda