Home WiadomościArchiwum Klaryski: San Damiano Podlasia

Klaryski: San Damiano Podlasia

Redakcja
Po siedmiu latach od założenia klasztoru w Hajnówce siostry klaryski od Wieczystej Adoracji wybudowały kościół klasztorny. Konsekracja odbyła się w sierpniu tego roku. Budowa była prowadzona dzięki ofiarności darczyńców. Przełożona klarysek w tym okresie odwiedziła blisko 500 parafii z prośbą o pomoc finansową.

 
Wspólnota w Hajnówce, to obecnie osiem sióstr. Życie sióstr wypełnia modlitwa – przede wszystkim nieustanna adoracja przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Siostry zajmują się również artystycznym haftem, wykonują m.in. sztandary, chorągwie i ornaty. W planach mają utworzenie ośrodka rekolekcyjnego.

Architektura świątyni nawiązuje do włoskiego stylu franciszkańskiego. Ozdobiona jest wewnątrz, jak też zewnątrz mozaikami. "Ma to być swoiste San Damiano na Podlasiu, gdzie św. Klara dala początek takiemu stylowi życia" – tłumaczą siostry.

Nad ołtarzem głównym znajduje się miejsce na monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Będzie to możliwość adoracji i modlitwy zarówno od strony kościoła, dla wiernych, jak też od strony kaplicy zakonnej znajdującej się za klauzurą.

W całej Polsce jest 8 klasztorów Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji. Na Podlasie siostry przybyły w 2003 roku na zaproszenie ordynariusza drohiczyńskiego bp. Antoniego Dydycza. Uroczysta konsekracja kościoła odbyła się 10 sierpnia br. w Hajnówce.

Zakon Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji (Ordo Monialium Clarissarum ab Adoratione Perpetua) to zakon klauzurowy, kontemplacyjny. Zakon powstał w połowie XIX wieku we Francji.

Na charyzmat zakonu niewątpliwie duży wpływ wywarli patronowie zakonu: św. Franciszek i św. Klara. Siostry nazwano początkowo franciszkankami Najświętszego Sakramentu.

Za datę powstania przyjmuje się 15 grudnia 1854 roku, kiedy to Józefina Bouillevaux, wówczas już jako siostra Maria Klara i jej pierwsze towarzyszki przyjęły z rąk o. Bonawentury, habity zakonne. W 1856 roku siostry osiedliły się w Troyes, we Francji.

Rozprzestrzenienie się zakonu poza granice Francji było dziełem Polki s. Marii od Krzyża Morawskiej (1842-1906), która w 1866 roku wstąpiła do klasztoru w Troyes. Pierwszy klasztor na ziemiach polskich powstał w 1871 roku w Granowie koło Poznania, później siostry przeniosły się do Gniezna, a od 1873 roku do Lwowa.

W październiku 2002 roku we Lwowie kard. Marian Jaworski uroczyście otworzył proces beatyfikacyjny s. Marii od Krzyża Morawskiej, którą, już za życia, otaczała sława świętości.

W Polsce Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji mają swoje domy w Bydgoszczy, Elblągu, Kętach, Kłodzku, Pniewach, Słupsku, Ząbkowicach i w Hajnówce.

red. / podlasie24.pl

Więcej: www.franciszkanie.pl (zdjęcia)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda