Home WiadomościArchiwum Dominikanie: W Szczecinie rozpoczął się Tydzień Społeczny

Dominikanie: W Szczecinie rozpoczął się Tydzień Społeczny

Redakcja
Społecznej i historycznej roli ruchu "Solidarność" poświęcony jest rozpoczęty 20 kwietnia w szczecińskim klasztorze oo. dominikanów Tydzień Społeczny – cykl spotkań i debat zainaugurowany 20 kwietnia spotkaniem z byłym prezydentem Lechem Wałęsą.

Tegoroczne spotkania w ramach Tygodnia Społecznego poświęcone są roli "Solidarności". Przez trzy dni trwać będą dyskusje na temat historii, źródeł i znaczenia społecznego tego ruchu.

Pierwszy dzień poświęcony był historii Solidarności. Oprócz Lecha Wałęsy gośćmi spotkania byli Longin Komołowski, Bogdan Lis, Władysław Frasyniuk i bp Alojzy Orszulik.

Jakie były korzenie Solidarności, czy jest to idea, którą trzeba zamknąć w lamusie, czy potrafimy zrozumieć dlaczego ten ruch odniósł zwycięstwo, dlaczego ten sukces bywa kontestowany a autorzy krytykowani? – pytał o. Mirosław Ostrowski, Prezes Fundacji Veritas, która organizuje Tydzień Społeczny.

W zatłoczonej kaplicy klasztoru oo. dominikanów Lech Wałęsa odpowiadał na pytania. „Trzeba zacząć od zakończenia wojny” – powiedział. „Narzucono nam sowiecki system. Ludzie mówili, że zdradzono nas w 1939 r., następnie w 1945 czy w 1956. Czuło się tęsknotę do wolności” – mówił były prezydent.

Legendarny przywódca NSZZ "S" stwierdził, że walka o wolność w Polsce nigdy nie stanęła. W latach 60. i 70. robotnicy rozpoczęli strajki. Na bazie tych walk zauważyliśmy, dlaczego przegrywamy – powiedział Wałęsa, dodając, że "trzeba było wspólnie zawalczyć".

„Jako człowiek wiary patrzę na to, że dostaliśmy prezent z nieba w postaci Ojca Świętego. Los nam pomógł, bo Polak został Papieżem. Wykonał nam robotę organizacyjną – wtedy zobaczyliśmy ile nas jest. Przyjęliśmy ludzi obudzonych przez Ojca św. – powiedział Wałęsa.

Lech Wałęsa otrzymał wczoraj na Zamku Książąt Pomorskich Honorowe Obywatelstwo Miasta Szczecina.

Wtorek jest kolejnym dniem debaty w ramach Tygodnia Społecznego. Andrzej Milczanowski, Kazimierz Wóycicki, Rafał Ziemkiewicz i Mieczysław Jurek dyskutować będą o współczesnym znaczeniu Solidarności. Ostatniego dnia o przyszłości "Solidarności" mówić będą o. Maciej Zięba, Bogdan Zdrojewski, Janusz Śniadek i Piotr Krzystek.

O. Mirosław Ostrowski zapewniał, że podczas tegorocznego Tygodnia uczestnicy odwoływać się będą do najlepszych tradycji patriotycznych, doświadczeń polskiego ruchu społecznego i zastanowią się nad wyzwaniami idei solidarności.

Debaty Tygodnia Społecznego odbywają się w Szczecinie od kilkudziesięciu lat. W okresie stanu wojennego były wyjątkową okazją do wolnościowej wymiany myśli. Wydarzenie potrwa do środy 22 kwietnia. (KAI)

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda