Dominikanie: Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej

Dominikanie z klasztoru na stołecznym Służewie zapraszają na II Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej, który odbędzie się 1 października. Złożą się na niego modlitwy małżeństw, rodzin i dzieci, Msze św. oraz wykłady i koncert muzyki poważnej.

 
Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej jest organizowany, aby umożliwić warszawiakom odnowienie czci dla Matki Bożej, oddawanej przez różaniec. Modlitwę tę rozpropagowali w średniowieczu bracia z Zakonu Kaznodziejskiego.

„W sanktuarium Niepokalanej Królowej Różańca Świętego na Służewie pragniemy zgromadzić nie tylko wspólnoty Żywego Różańca naszej Archidiecezji, ale wszystkich, którym leży na sercu odrodzenie i apostolat tej sprawdzonej i niezwykle owocnej modlitwy maryjnej" – wyjaśniają dominikanie.

Inicjatywie patronuje metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. „Jego słowa: uczcie tej modlitwy! Oby nie było tak, że za jakiś czas nowe pokolenia nie będą jej znały – głęboko zapadły w nasze dominikańskie serca" – przypominają dominikanie. Kardynał wypowiedział je podczas przekazania mu w 2009 r. kopii obrazu Niepokalanej Królowej Różańca Świętego – znanego też pod nazwą Matki Bożej Żółkiewskiej – który czczony jest w służewieckim sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

„To wtedy powstała idea organizowania Dni Modlitw Różańcowych. Idea została podjęta i na stałe weszła do kalendarza duszpasterskiego Archidiecezji Warszawskiej. Podobnie, jak w ubiegłym roku, hasłem przewodnim będzie wezwanie: «Różaniec – skarb, który trzeba odkryć». Hasło to zaczerpnęliśmy z Listu o Różańcu Bł. Jana Pawła II" – dodają dominikanie, nawiązując do ogłoszonego przez papieża w 2002 r. listu apostolskiego „Rosarium Virginis Mariae".

Zdaniem zakonników tegoroczne spotkanie będzie miało charakter wyjątkowy. W tym roku zbiegają się bowiem ważne wydarzenia i rocznice: beatyfikacja Jana Pawła II, 30. rocznica śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz 440. rocznica bitwy pod Lepanto.

„O ile stosunkowo często przytaczana jest różańcowa myśl błogosławionego papieża, o tyle nie łatwo możemy dotrzeć do różańcowego testamentu Prymasa Tysiąclecia. Stąd też jednym z tematów przewodnich Drugiego Ogólnowarszawskiego Dnia Modlitwy Różańcowej będzie m.in. mało znany list pasterski młodego biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego: «O codziennym odmawianiu różańca świętego», napisany 15 sierpnia 1947 r. List o tyle ciekawy, że napisany na początku biskupiej posługi przyszłego Prymasa i ukazujący nieprzeciętną wrażliwość na potrzebę odbudowy chrześcijańskiego ducha małżeństwa i rodziny" – czytamy w dominikańskim zaproszeniu.

II Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej rozpocznie się modlitwą różańcową dzieci, które odmówią tajemnice radosne. Z kolei na tajemnicach bolesnych skupią się warszawskie grupy różańcowe, odmawiając modlitwę w intencji rodzin. W południe celebrowana będzie Msza św. z udziałem grupy Żywego Różańca.

Od 14.30 do 17. w auli o. Jacka Woronieckiego zaplanowano serię wykładów. Dr Monika Waluś zastanowi się nad pytaniem, czy da się modlić w rodzinie, która na co dzień skarży się na brak czasu i sił. Z kolei o. Krzysztof Pałys OP wygłosi prelekcję pt. „Czy w ogóle można znaleźć z Bogiem wspólny język. Rzecz o adoracji". Kolejnym punktem dnia będzie „Muzyka modlitwą, czyli Bach a Sacrum" – koncert klawesynowy z wykładem prof. Urszuli Bartkiewicz.

Na godz. 18.30 planowane są tajemnice światła – różaniec małżeństw i rodzin. Następnie odbędzie się Msza i modlitwa za wstawiennictwem MB Różańcowej i bł. Jana Pawła II za rodziny i pokój serca dla studentów i wszystkich zabieganych oraz chorych na ciele i duszy. Eucharystii przewodniczyć będzie biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W tych samych intencjach o godz. 20.30 odmówione zostaną tajemnice chwalebne różańca.

II Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej odbędzie się w kościele św. Dominika – Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej-Żółkiewskiej na warszawskim Służewie, przy ul. Dominikańskiej 2.

KAI/sz

Za: www.dominikanie.pl