Home WiadomościArchiwum Dotarła 32. Piesza Pielgrzymka ze Skałki

Dotarła 32. Piesza Pielgrzymka ze Skałki

Redakcja

32. Piesza Pielgrzymka z krakowskiej Skałki dotarła dziś, 21 lipca na Jasną Górę. Szlakiem Orlich Gniazd wędrowało 240 pątników. W drodze rozważali hasło: „W szkole Maryi uczymy się wiary”.

„Ludzie idący w pielgrzymce poszukują Boga i sensu swojego życia, dlatego mieliśmy «otwarty mikrofon», do którego mógł każdy podejść i zadać nurtujące go pytanie” – powiedział o. Jerzy Kielech, przewodnik grupy.

Pierwsza Piesza Pielgrzymka ze Skałki na Jasną Górę wyruszyła w 1976 r. Wzięło w niej udział ok. 50 studentów i absolwentów krakowskich uczelni, skupionych wokół DA „Skałka”. Inicjatorem rekolekcji w drodze był o. Rufin Abramek, wieloletni duszpasterz akademicki, a następnie przeor Jasnej Góry.

Za początki pielgrzymowania odpowiedzialny był także obecny definitor Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika, o. Zachariasz Jabłoński: „W sumie w drodze na Jasną Górę spędziłem ok. 200 dni. Najciekawsze były te pielgrzymki, w których szliśmy bez pozwoleń i niejako na przekór ówczesnej władzy”.

Jedną z pierwszych i zarazem jedyną z wędrujących do dziś pątniczek ze Skałki jest Elżbieta Szumska, nazywana matką pielgrzymki. „Rok 1976 był to czas wydarzeń w Radomiu i szliśmy wtedy zupełnie incognito. Nasi dwaj ojcowie: śp. o. Rufin Abramek i o. Zachariasz Jabłoński oraz dwaj ówcześni bracia klerycy: Karol Oset i Kazimierz Lesiak – w cywilu, nie mieliśmy krzyża, wędrowaliśmy po prostu z modlitwą i pieśnią” – wspomina pierwszą pielgrzymkę Szumska.

W krakowskim klasztorze na Skałce paulini obecni są od 1472 r. Zostali tam sprowadzeni z klasztoru na Jasnej Górze przez kanonika krakowskiego Jana Długosza. Słynny kronikarz przyczynił się do restauracji podupadającego wówczas kościoła oraz ufundował klasztor.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda