Home WiadomościArchiwum Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe w Licheniu zainaugurują miesiąc trzeźwości

Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe w Licheniu zainaugurują miesiąc trzeźwości

Redakcja

"Nowi ubodzy" współczesnego Kościoła i świata: alkoholicy, narkomani, hazardziści, uzależnieni od seksu i chorej miłości spotkają się w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, prowadzonym przez księży marianów.

W dniach 26-27 lipca odbędą się XVI Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe pod hasłem "Bądźmy uczniami – uczmy się wolności".

W sobotę 26 lipca Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe w Licheniu zainauguruje po raz szesnasty Droga Krzyżowa w miejscu objawień Maryi w Lesie Grąblińskim oraz spotkanie przy muzyce na placu mityngowym przed bazyliką. O godz. 15.00 w kościele św. Doroty Mszę św. za zmarłych ze środowisk trzeźwościowych odprawi ks. Dariusz Kwiatkowski MIC, pierwszy dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. Tuż po niej dr med. Bohdan Tadeusz Woronowicz wygłosi prelekcję "Bezsilność wobec alkoholu jako pierwszy krok do wolności". Od rana będzie możliwość spotkań indywidualnych z psychologami, terapeutami uzależnień i wolontariuszami Licheńskiego Centrum Pomocy, a także spowiedź.

Otwarcie XVI Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych nastąpi o godz. 18.15. Przy dobrej pogodzie odbędą się one na placu mityngowym przed bazyliką, a w razie deszczu – w sali Całunu Turyńskiego w dolnej części bazyliki. Na dwugodzinnej sesji spotkają się w odrębnych grupach Anonimowi Alkoholicy (AA), Wspólnota Krewnych i Przyjaciół Alkoholików (Al-Anon), Dzieci Alkoholików (Alateen) oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA). W mityngach udział wezmą też Narkomani Anonimowi (NA), Anonimowi Hazardziści (AH), Uzależnieni od Seksu i Chorej Miłości (SLAA), Anonimowi Palacze (AP) oraz Anonimowi Żarłocy (AŻ). W trakcie spotkań, prowadzonych przez koordynatorów poszczególnych mityngów, uczestnicy będą się dzielić swoim świadectwem.

O godz. 21.00 uczestnicy Spotkania Trzeźwościowego zgromadzą się na Apelu Maryjnym, odmówią różaniec w intencji uzależnionych o wolność, a także wysłuchają katechezy "Bądźmy uczniami – uczmy się wolności", nawiązującej do hasła roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce. O północy rozpocznie się Eucharystia połączona ze świadectwami. Mszy św. będzie przewodniczył bp Wiesław Mering, ordynariusz włocławski. Po Mszy Świętej będą kontynuowane spotkania w grupach. Ogólnopolskie Spotkanie Trzeźwościowe zakończy się o godz. 5.00 rano.

Sierpień tradycyjnie obchodzony jest w Polsce jako miesiąc trzeźwości. Mityng pod gwiazdami, sakrament pojednania i pokuty oraz świadectwo trzeźwego życia to dar Licheńskich Spotkań i wyzwanie rzucone naszemu społeczeństwu w przededniu miesiąca trzeźwości – podkreślają księża marianie, organizatorzy Ogólnopolskiego Spotkania Trzeźwościowego.

Ogólnopolskie Spotkania Wspólnot Trzeźwościowych odbywają się co roku w ostatnią sobotę i niedzielę lipca. Pierwszy "Mityng pod gwiazdami" odbył się w 1993 roku z inicjatywy Intergrupy AA "Jedność" z Konina, ks. Stanisława Kowalskiego z Koła oraz Apostolstwa Trzeźwości z Lichenia. Spotkania z roku na rok przyciągają coraz więcej osób. Dla porównania, pierwsze spotkanie zgromadziło około 300 uczestników, w jubileuszowym, dziesiątym wzięło udział już 15 tysięcy. Księża marianie podkreślają, że przynajmniej kilkaset osób, które przybyły tu po raz pierwszy w poszukiwaniu swojej drogi do trzeźwości – odnalazło ją.

Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym jest darem dla osób potrzebujących pomocy duchowej i psychologicznej, złożonym na ręce Ojca Świętego Jana Pawła II podczas jego wizyty w Sanktuarium Licheńskim w dniach 7-8 czerwca 1999 roku, jako wotum dziękczynne Zgromadzenia Księży Marianów.

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda