Home WiadomościArchiwum Droga krzyżowa w Birkenau

Droga krzyżowa w Birkenau

Redakcja

W niedzielę 9 listopada 2008 r. przez były niemiecki obóz Birkenau w Brzezince przejdzie Droga Krzyżowa pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej bpa Tadeusza Rakoczego.Początek przy Bramie Śmierci o godz. 14.00. Droga Krzyżowa zakończy się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Brzezince.

Nabożeństwo ofiarowane będzie w intencji ofiar obozów koncentracyjnych i gułagów oraz ofiar wszystkich systemów totalitarnych. Drugą intencją zapowiedzianą przez biskupa jest „prośba do Boga pokój dla świata, szczególnie dla tych regionów, gdzie toczą się wojny, a ludzie kierują się uprzedzeniami, przemocą i nienawiścią”.

W zaproszeniu do udziału w nabożeństwie bp Rakoczy napisał: „Ten największy cmentarz XX wieku przypomina nam nie tylko o pomordowanych w czasie II wojny światowej ludziach różnych religii i narodowości, ale o wszystkich ofiarach przemocy, dokonywanej również w czasach dzisiejszych. Pragniemy włączyć w ofiarę Chrystusa ich cierpienia”.

Wszystkim, którzy wezmą udział w Drodze Krzyżowej biskup z góry pobłogosławił. „Na czas pielgrzymowania, skupienia, modlitwy o pokój i pojednanie z serca błogosławię – bp Tadeusz Rakoczy”.

Obozowa Droga Krzyżowa ma już blisko trzydziestoletnią tradycję. Jest jednym z owoców wizyty i modlitwy Jana Pawła II na Golgocie XX wieku – w byłym KL Auschwitz-Birkenau, w czerwcu 1979 roku.

sc/jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda