Home WiadomościArchiwum Dróżki Matki Bożej

Dróżki Matki Bożej

Redakcja

3 maja, w sobotę o godzinie 10.00 spod kościoła św. Bartłomieja w Krakowie wierni wyruszyli na dróżki Matki Bożej. Na ten czas Policja wyłączyła z ruchu kilka ulic na terenie parafii ojców cystersów w Nowej Hucie. Na trasie zostało specjalnie rozstawionych 10 kapliczek.Rozważania Maryjne oraz wspólną modlitwę, przeplataną śpiewem, prowadzili o. Benignus Deptuła oraz brat Albert Marcinek. Kulminacyjnym punktem modlitwy była Eucharystia sprawowana przez ojca opata Piotra Chojnackiego w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Lasku Mogilskim, podczas której zostało poświęcone tabernakulum do przechowywania Najświętszego Sakramentu.

Pierwsza, drewniana, niewielka kapliczka została zbudowana 61 lat temu, jako wotum za ocalenie Krakowa. Jest otwarta tylko podczas nabożeństw w miesiącu maju i czerwcu. Odprawiana jest w niej msza św. w niedzielę o 16.30 połączona z nabożeństwem około 17.10. W dni powszednie jest tylko nabożeństwo o 19.00. Do kaplicy można najłatwiej dojść od strony Mostu Wandy. Znajduje się ona również na szlaku rowerowym „Zielona Pętla Dłubni”, która wchodzi w skład Bursztynowego Szlaku.

W tym roku przypada 80 rocznica kultu Matki Bożej w Lasku Mogilskim. Pierwszy obrazek (wiszący obecnie na pulpicie w kaplicy) został zakupiony 5 maja 1928 r. i zawieszony w Lasku na dębie dnia 1 lipca 1928 r. po uprzednim poświęceniu w kościele OO. Bernardynów w Krakowie (przy Wawelu). Po wybudowaniu pierwszej kaplicy w 1947 r. obrazek zawieszono w jej szczycie. W 1973 r. wizerunek został znieważony i uszkodzony strzałami z wiatrówki. Nabożeństwo przebłagalne zostało odprawione w niedzielę 27 maja 1973 r. Stąd wzięła się praktyka „dróżek różańcowych”, na które wierni wyruszają od 35 lat: 3 maja i w ostatnią niedzielę września.

o. Wincenty Zakrzewski OCist / www.mogila.cystersi.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda