Home WiadomościArchiwum Dwór Jagiellonów wystąpił w Sanoku

Dwór Jagiellonów wystąpił w Sanoku

Redakcja

Zespół Muzyki Dawnej „Floripari” z Zamku Królewskiego na Wawelu wystąpił podczas finałowego koncertu IV edycji Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Muzyka Młodych u Franciszkanów” w Sanoku.

Koncert odbył się 21 czerwca br. w kościele franciszkańskim Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku. Zespół złożony z absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej i Królewskiego Konserwatorium w Hadze wykonał utwory renesansowe i barokowe na instrumentach historycznych oraz ich kopiach, z uwzględnieniem dawnych technik wykonawczych. Muzycy wystąpili w strojach historycznych, co nadało koncertowi waloru interesującego widowiska.

Zgromadzona publiczność zobaczyła i usłyszała, w jaki sposób w czasach renesansu na zamku wawelskim tętniło życie artystyczne. Muzycy przy pomocy śpiewu i gry na instrumentach zaprezentowali dzień z życia królewskiego dworu. Owacja na stojąco kilkakrotnie wywoływała artystów do bisowania.

Festiwal „Muzyka Młodych u Franciszkanów” staje się wydarzeniem artystycznym o doniosłym znaczeniu nie tylko dla Sanoka, ale także dla Podkarpacia. Od trzech lat jest imprezą promującą kulturę muzyczną, obok festiwalu im. Andrzeja Didura oraz festiwalu akordeonowego i gitarowego, organizowanego przez sanocką Szkołę Muzyczną. W regionie sanocki festiwal franciszkański zaistniał w grupie miast, gdzie od lat odbywają się imprezy muzyczne – w Leżajsku, Przemyślu, Mielcu i Rzeszowie.

Od początku imprezy w ramach kolejnych edycji odbyło się 29 koncertów, wysłuchało je blisko 2 tys. melomanów. Wśród plejady utalentowanych młodych artystów festiwal gościł sławy: Kaję Danczowską (skrzypce), Elżbietę Towarnicką (sopran), oraz organistów – Juliana Gembalskiego, Józefa Serafina, Henryka Botora, Roman Szlaużysa i Arkadiusza Bialica. Wystąpiło także kilka zespołów kameralnych oraz artyści z Włoch i Czech.

Festiwal pełnił funkcję edukacyjną. Komentarze autorstwa jego dyrektora artystycznego Wandy Falk z Krakowa, uczyły odkrywać piękno i szlachetność muzyki. Impreza przyczyniła się do uratowania sanockich organów w kościele franciszkańskim, wykonanych w 1888 roku przez mistrza Jana Śliwińskiego ze Lwowa. Dyrektor festiwalu franciszkanin o. Jacek Wójtowicz, wiąże przyszłość imprezy z podnoszeniem jego poziomu oraz zapraszaniem wybitnych artystów.

W gronie sponsorów festiwalu znaleźli się m. in.: marszałek województwa podkarpackiego, burmistrz Sanoka oraz firmy prywatne i państwowe. Patronami medialnymi byli: TVP Rzeszów, II Program Polskiego Radia, Polskie Radio Rzeszów, „Tygodnik Sanocki”, „Nowiny – gazeta codzienna”, tygodnik katolicki „Niedziela”, tygodnik „Głos Ziemi Sanockiej”, „Lupa – młodzieżowy miesięcznik kulturalny”, portal regionalny www.esanok.pl oraz serwis www.franciszkanie.pl

za www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda