Home WiadomościArchiwum Genua: Sympozjum Rodziny Orońskiej

Genua: Sympozjum Rodziny Orońskiej

Redakcja

Sympozjum Światła wiary i cywilizacji zakończyło się w niedzielę, 22 czerwca, świadectwami świeckich oriońskich i Eucharystią w Katedrze genueńskiej pod przewodnictwem kardynała Angelo Bagnasco.

Po prezentacji ks. Paulo Clerici, dyrektora Centrum Ks. Orione rozpoczął się czas świadectw z wystąpieniem dra Giambattista Guizzetti, odpowiedzialnego za oddział chorych w stanie wegetatywnym w Bergamo. Dr Guizzetti przypomniał, że pracuje tam już od 12 lat. Lekcja, jaką dali mu chorzy, razem z ciągłym poczuciem wdzięczności i bezinteresowności są faktem, który uczy, by nigdy w życiu nie uważać nic za pewne: podnoszenie ręki, aby wypić szklankę wody, lub też zjeść łyżeczkę lodów, nie jest sprawnością nabytą na zawsze.

Szczególnie uderzającym było świadectwo Vicky Quondamatteo, która w wieku 14 lat poznała Zgromadzenie w czasie letniego obozu. To spotkanie naznaczyło jej życie, ponieważ doprowadziło ją do całkowitego oddania się dla bliźnich. Studiowała i jednocześnie wyjeżdżała na misje zdobywając doświadczenia w Kenii. Po powrocie do Włoch zajęła się rehabilitacją dorastającej młodzieży znajdującej się w trudnej stytuacji. Ostatnio inicjatywy Włoskiego Stowarzyszenia Nomadów Miłości – które zrodziło się z inicjatywy Vicky i Sióstr Orionistek – otwarło się na spotkanie z Romami i nowymi formami pomocy ubogim.

Dr Elena Meggiarin Boriani jest koordynatorką hostelu Madonna dei poveri – Matka Boża ubogich dla matek i nielitnich w Cusano Milanino. Opowiedziała epizody z życia gwałconych dzieci, które przyjęte do ich małego domku odzyskiwały radość życia. Za każdym razem, gdy dzwoni telefon, powtarza się ten sam refren i odzywa się głos sędziego, który prosi o przyjęcie nowego dziecka: „Wy jesteście od Orionistów i nie możecie nam odmówić”.

Dante Amedei z Centrum w Peskarze – u którego stwierdzono w 1971 r. paraliż spastyczny – podziękował Zgromadzeniu Księży Orionistów, za otrzymane dobro. Historia jego i jego rodziny, która całkowicie została włączona w życie Instytutu Don Orione, nie tylko dlatego, że ojciec i matka pracują w Centrum, ale dlatego, że serce Ks. Alojzego Orione zdobyło ich wszystkich. „Noszę w swoim sercu ogromne marzenie – mówił Dante – by zwrócić w miłości to co otrzymałem”.

Lorenzo Crosta, Przewodniczący Mirabilia Dei, kooperatywy społecznej zajmującej się wprowadzaniem niepełnosprawnych w świat pracy, opowiedział syntetycznie powstawanie kooperatywy, ale przede wszystkim ukazywał niewystarczalność swego przygotowania do pracy z niepełnosprawnymi i ich problemami społecznymi, ale siła wiary i centralne miejsce Chrystusa w jego życiu dały mu siły, fantazję i wytrwałość do stawiania czoła trudnościom.

Świadectwa zakończyły się wystąpieniem dr Mariny Gualco, która przedstawiła realizację ostatniej inicjatywy zainspirowanej głębią serca Księdza Orione: W ramionach ks. Orione. Jest to hostel dla noworodków, które nie mogą być przekazane bezpośrednio rodzinom bądź adoptowane, z powodu powikłań zdrowotnych, lub też z powodu problemów prawnych. Są to dzieci samotnych matek, matek zarażonych HIV, etc., którym przy braku figury matki zaczyna brakowć kontaktu fizycznego, niezbędnego w ciągu pierwszych miesięcy życia. Siostry Orionistki i wolontariusze zrealizowali ten projekt, który zostanie inaugurowany dziś popołudniu.

Radca generalny br. Silanes i przełożony generalny Ks. Flavio Peloso dokonali podsumawania prac, dziękując uczestnikom Sympozjum za ich obecnośći i współpracę.

za: www.orionisci.rel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda