Home WiadomościArchiwum Litwa: Kapucyński Festiwal Młodzieży

Litwa: Kapucyński Festiwal Młodzieży

Redakcja

Bracia kapucyni z Litwy byli organizatorami tegorocznego Festiwalu Młodzieży, ktory odbył się w Kownie 20 czerwca 2008 roku. Spotkanie młodzieży miało miejsce w starym, pokamedulskim klasztorze, znajdującym się na terenie kapucyńskiej parafii w Kownie [Pażaislis].

Festiwal rozpoczęła uroczysta Msza św. o godz.18.00 której przewodniczył abp kownenski Sigitas Tamkevińćius. Około godz. 21.00 na festiwalowej scenie rozpoczęła się seria koncertów. Wśród zaproszonych gości prezentujących dorobek artystyczny znaleźli się rownież bracia kapucyni z Krakowa oraz gwiazda nr dwa Festiwalu – zespół GYVAI z Wilna.

Tuż przed północą młodzież ponownie zgromadziła się w kościele, gdzie wystawiono spektakl pt. "VI NUODEMES KRYŇĹIAUS". Jest to litewska adaptacja scenicznej drogi krzyżowej "KRZYŻ VI GRZECHU", wystawianej w poprzednich latach w krakowskim klasztorze przez br. Rafala Szymkowiaka. Spektakl był wprowadzeniem w nabożenstwo pokutne, ktore rozpoczęło się krótko po północy.

Kolejny dzień Spotkania Młodzieży został rozpoczęty wspólnym śniadaniem, po którym uczestnicy zostali zaproszeni do spotkań w małych grupach dzielenia. Przed południem rozpoczęła się konferencja ks. Mikołaja z Ukrainy, ktory podjął tematykę dotyczącą przyjaźni. Ostatnim festiwalowym akcentem była Eucharystia, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił kapucyn brat Gintaras.

Starym zwyczajem, kadra organizatorów oraz zaproszeni goście popłynęli jachtem na drugi brzeg jeziora kownenskiego, gdzie wspólnie spożyli upieczone na grilu parówki oraz inne okoliczościowe przysmaki.

W spotkaniu uczesticzyło ok. 150 młodych ludzi z Kowna i okolic, bracia kapucyni z Krakowa: Audrius Zvirblis, Paweł Paszko, Michał Ferenc, Artur Borkowski i Grzegorz Ogórek [litewski "agurkas"], oraz 7 – mio osobowa grupa z Łotwy.

Uwzględniając fakt, że Festiwal, niemal w całości, został przygotowany przez młodzież gromadzącą się przy naszej parafii, można domniemywać, że takich spotkań będzie przybywać !!!

Za wszystko AŃĆIŃI DIEVUI – Bogu dzięki!!!

za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda