Home WiadomościArchiwum Dziękczynienie za 90 lat Zgromadzenia Michalitów

Dziękczynienie za 90 lat Zgromadzenia Michalitów

Redakcja
Dzisiaj dziękujemy Opatrzności za mądrą decyzję pasterską arcybiskupa Adama Sapiehy, który zatwierdził nowe Zgromadzenie zakonne św. Michała Archanioła na prawie diecezjalnym w 1921 roku. Dziękujemy za te 90 lat, podczas których Zgromadzenie rozrosło się i wpisało w misję Kościoła w Polsce oraz w wielu krajach świata – powiedział w homilii kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, do wiernych zebranych na uroczystej Mszy świętej w pawlikowickim kościele parafialnym, 29 września 2011.

 
Pawlikowice – mała, podkrakowska miejscowość. W czwartkowe popołudnie, 29 września, mimo iż był to zwykły, roboczy dzień, o godz. 17.00 kościół zapełnił się kapłanami, siostrami zakonnymi i świeckimi wiernymi, którzy przybyli, aby wziąć udział w uroczystej Mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza. Jaka po temu była okazja? Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać w odległej przeszłości i cofnąć się 90 lat. Dokładnie 29 września 1921 roku Zgromadzenie św. Michała Archanioła, po długich latach starań, otrzymało kanoniczne zatwierdzenie na prawie diecezjalnym w archidiecezji krakowskiej. Tego aktu dokonał arcybiskup Adam Stefan Sapieha, ówczesny pasterz Kościoła krakowskiego. Wydarzenie to miało doniosłe znaczenie dla michalitów. Oficjalna aprobata Kościoła była czymś, o co starał się jeszcze ks. Bronisław Markiewicz, a po śmierci Założyciela te wysiłki podjęli jego duchowi synowie. Otworzyło to Zgromadzeniu drogę do dalszego rozwoju i ekspansji na cały świat.

W dziękczynnej Eucharystii razem z ks. Kardynałem wzięło udział blisko 80 kapłanów, w tym przełożony generalny ks. Kazimierz Radzik CSMA z całym Zarządem, przełożony wiceprowincji włosko-szwajcarskiej ks. Bogdan Kalisztan, przełożony delegatury niemiecko-austriackiej ks. Antoni Trojak, współbracia z Białorusi, Ukrainy, Włoch, Papui Nowej Gwinei, wszyscy przełożeni i proboszczowie z michalickich placówek w Polsce, inspektor krakowskiej inspektorii salezjanów ks. Dariusz Bartocha SDB oraz kapłani dekanatu wielickiego. Obecna była przełożona generalna sióstr michalitek m. Natanaela Bednarczyk z Zarządem i innymi siostrami, przybyły lokalne władze terytorialne. Młodzież i dzieci z parafii zapewnili piękną oprawę liturgiczno-muzyczną.

Mszę świętą poprzedziło sympozjum naukowe, animowane przez inspektora ds. wychowania w naszym Zgromadzenia ks. Leszka Przybylskiego CSMA. Referaty poświęcone zagadnieniom wychowania wygłosili: ks. Dariusz Bartocha SDB – "Zagrożenia w procesie wychowania dzieci i młodzieży" oraz ks. prof. dr hab. Czesław Kustra CSMA, wykładowca pedagogiki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – "Realizacja charyzmatu ks. Markiewicza w szkołach michalickich". O historycznej drodze do zatwierdzenie Zgromadzenia Michalitów mówił w trzeciej prelekcji ks. dr Marcin A. Różański CSMA, historyk badający dzieje michalitów.

Michał Mazur CSMA

Za: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda