Home WiadomościArchiwum Jasna Góra: Witaj Maryjo, Królowo Różańca świętego

Jasna Góra: Witaj Maryjo, Królowo Różańca świętego

Redakcja
„Zawitaj Królowo Różańca Świętego” – ta tradycyjna pieśń, przypominająca o trwającym miesiącu modlitwy różańcowej, rozpoczęła niedzielą Sumę odpustową ku czci Matki Bożej Różańcowej. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej przypada w Kościele w najbliższy piątek, 7 października.
Eucharystii na Szczycie, rozpoczętej o godz. 11.00, przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

 
W dzisiejszych uroczystościach wzięli udział członkowie Jasnogórskiej
Rodziny Różańcowej (Zarząd i parafialne Koła) oraz pielgrzymi z różnych
stron kraju, zwłaszcza należący do Kół i Róż Różańcowych – w sumie ponad
5 tys. osób. 

 
Mszę św. koncelebrowali: o. Bogumił Schab, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej i o. Robert Jasiulewicz, redaktor naczelny Dwumiesięcznika „Jasna Góra", tegoroczny rekolekcjonista (dzisiejszą uroczystość poprzedziły trzydniowe rekolekcje dla Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej).

Zebranych witał o. Mieczysław Polak, podprzeor klasztoru jasnogórskiego. „Dziękujemy wam za wasze świadectwo wiary, za rodziny Bogiem silne, wspólnie modlące się na różańcu i czytające Pismo Święte – zwrócił się do pielgrzymów o. Polak – Dziękujemy wam za to, że modlicie się codziennie w intencji Ojca Świętego, księży biskupów, kapłanów, za Kościół, a szczególnie za nawrócenie grzeszników, pokój między narodami i siebie wzajemnie. Dziękujemy za to, że przez ‘Krucjatę Różańcową za Ojczyznę’, wraz z Maryją Królową Polski modlicie się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii oraz o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego".

W homilii abp Stanisław Nowak przypomniał, że modlitwa różańcowa związana jest z pewnym wydarzeniem historycznym, a mianowicie bitwą pod Wiedniem w 1683 r. i obroną chrześcijaństwa przed Turkami. „Król Sobieski bronił całej chrześcijańskiej Europy w bitwie pod Wiedniem. A ludzkość się modliła, ludzie odmawiali ‘zdrowaś Maryja’, różaniec. Ta modlitwa była wielką mocą. Dzięki niej chrześcijańska Europa została przynajmniej na pewien czas ocalona. I dlatego następca nazwał to święto, które się z początku nazywało świętem Matki Bożej Zwycięskiej – nazwał Świętem Matki Bożej Różańcowej. I tak modlitwa różańcowa nakłada się na obronę wartości chrześcijańskich. Pokorna to modlitwa. Pokorna to broń" – powiedział abp Stanisław Nowak.

Metropolita częstochowski zachęcił, „aby z Jasnej Góry popłynęło wielkie wołanie do całej Polski o odmawianie modlitwy różańcowej, jeszcze większe, jeszcze intensywniejsze, jeszcze o szerszym zasięgu". „Chcemy Ojczyźnie pomóc, chcemy się bardzo za nią modlić, bo przecież chcemy, aby ona trwała przy wartościach" – powiedział ks. arcybiskup.

Na zakończenie Mszy św. wszystkim obecnym podziękował o. Bogumił Schab, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. „Przez te cztery dni uwielbialiśmy Jezusa Chrystusa i jego Matkę przez Różaniec, przez wielką modlitwę różańcową! Maryja mówi: ‘Chcę, abyście codziennie odmawiali różaniec’ – takie wezwanie Matka Boża skierowała wszędzie tam, gdzie objawiała się z różańcem w ręku. Matka Boża podaje nam najskuteczniejsze narzędzie do codziennej walki o przemianę naszych serc i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam żyć i zdobywać świętość. Odmawiając różaniec można zadbać o życie wieczne, wzmocnić wiarę, wzmocnić miłość i jedność w rodzinie, nawrócić się".

Oprawę muzyczną Eucharystii zapewniły: Jasnogórski Chór Mieszany im. Królowej Polski pod dyr. Marcina Lauzera oraz Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka.

Mszę św. poprzedziło Nabożeństwo Różańcowe z wystawieniem Najśw. Sakramentu.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda