Home WiadomościArchiwum Dzień Pamięci, poświęcony św. Maksymilianowi Marii Kolbe

Dzień Pamięci, poświęcony św. Maksymilianowi Marii Kolbe

Redakcja
Rok 2011 Senat RP ustanowił „Rokiem Świętego Maksymiliana”. 17 lutego minie dokładnie 70. rocznica aresztowania ojca Maksymiliana Kolbego przez Gestapo i osadzenia go w więzieniu w Warszawie. Przywiezienie o. Maksymiliana na Pawiak jest jednocześnie jego pierwszą stacją drogi do męczeństwa. Franciszkanie z tej okazji przygotowali specjalne uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

 
Jak poinformował o. Roman Soczewka OFMConv – współorganizator rocznicowych obchodów – już w środę, 16 lutego, w Niepokalanowie o godz. 17 odbędzie się procesja z relikwiami św. Maksymiliana z celi zakonnej, w której był aresztowany, do bazyliki. Tam artyści scen warszawskich odczytają Mękę św. Maksymiliana – fragment sztuki napisanej przez Kazimierza Brauna. Zostanie też odprawiona uroczysta Msza św. z kazaniem o św. Maksymilianie i uczczeniem relikwii Świętego.

Główne uroczystości odbędą się 17 lutego w Muzeum Męczeństwa w Warszawie przy ul. Dzielnej 24/26. O godz. 10 zostanie przedstawiona Męka św. Maksymiliana w wykonaniu tych samych aktorów. Ceremonia upamiętniająca osadzenie o. Maksymiliana w więzieniu na Pawiaku zakończy się złożeniem biało-czerwonych kwiatów u stóp jego wizerunku, znajdującego się w Muzeum. W programie rocznicowych obchodów zaplanowany jest też przemarsz do kościoła franciszkanów przy ul. Zakroczymskiej 1, gdzie o godz. 12 zostanie odprawiona uroczysta Msza św., pod przewodnictwem bp. Mariana Dusia.

Ze słynnego więzienia w centrum Warszawy nie zachowały się żadne urzędowe akta dotyczące o. Maksymiliana. Całą wiedzę o osadzeniu franciszkanina czerpiemy tylko z relacji ówczesnych więźniów Pawiaka. Dowiadujemy się od nich tego, że o. Kolbe pracował przez jakiś czas w więziennej bibliotece, przebywał także w izbie chorych. Urządził przed Wielkanocą rekolekcje, wiele spowiadał i był bardzo spokojny. Każdą wolną chwilę poświęcał modlitwie i skupieniu. Wiemy, że „z wielką dobrocią opiekował się innymi"; „przez dyskusje i rozmowy wprowadzał atmosferę odprężenia i zapomnienia o przykrym położeniu, ratował przed zwątpieniem i pesymizmem. W wypadkach zadrażnień między współwięźniami umiał bardzo delikatnie wpływać na uspokojenie." To wszystko sprawiało, że osadzeni darzyli go wielkim szacunkiem i zaufaniem.

O. Maksymilian Kolbe już nigdy nie wrócił z Pawiaka do Niepokalanowa. 28 maja 1941 r. trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie otrzymał numer 16670.

o. Marek Wódka OFMConv
rzecznik prasowy Roku Kolbiańskiego

Za: www.episkopat.pl

 

 
Dzień Pamięci św. Maksymiliana Kolbe w 70. rocznicę aresztowania go przez gestapo – Warszawa, 17.02.2011

W czwartek 17 lutego minie dokładnie 70 rocznica aresztowania św. Maksymiliana Kolbego przez Gestapo i osadzenia go w więzieniu w Warszawie.

Uroczystości upamiętniające to wydarzenie przygotowali franciszkanie.

Program uroczystości, 17 lutego 2011 r.

Godz. 10.00 – Muzeum Więzienia „Pawiak", ul. Dzielna 24/26
– Powitanie zebranych przez Prowincjała franciszkanów o. dra Mirosława Bartosa
– „Męka św. Maksymiliana M. Kolbego według dokumentów, zeznań i świadków" w wykonaniu aktorów scen warszawskich. Sztukę, na podstawie dramatu Kazimierza Brauna przedstawią: Marek Wójcicki, Tomasz Budyta, Edward Bukowian.
– Minuta ciszy
– Modlitwa – prowadzi o. dr Roman Soczewka, franciszkanin
– Złożenie biało-czerwonych kwiatów przy pomniku Drzewo Pawiaka
– Informacja dla dziennikarzy, zwiedzanie Muzeum

Godz. 12.00 – Kościół Ojców Franciszkanów, ul. Zakroczymska 1
– Powitanie uczestników przez Gwardiana klasztoru o. Zdzisława Dzido
– Msza. św. koncelebrowana pod przewodnictwem bpa Mariana Dusia
– Uroczyste błogosławieństwo i ucałowanie relikwii św. Maksymiliana

Ze względu na charakter sztuki „Męka św. Maksymiliana M. Kolbego", prosimy o punktualność. Osoby, które pojawią się po godz. 10.00, w trakcie przedstawiania dramatu, nie będą mogły wejść do budynku Muzeum.

Potwierdzenie uczestnictwa:

o. Marek Wódka OFMConv
rzecznik prasowy Roku Kolbińskiego
[email protected]
kom. 663-500-604  

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda