Home WiadomościArchiwum Marianie: nowy przełożony generalny

Marianie: nowy przełożony generalny

Redakcja
Decyzją Kapituły Generalnej Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, obradującej od 7 lutego w Rzymie, Przełożonym Generalnym Marianów na kadencję 2011-2017 został wybrany ks. Andrzej Pakuła MIC, członek Polskiej Prowincji.

 
Ks. dr Andrzej Pakuła (ur. 1964), pochodzi z miejscowości Jacnia, parafia Krasnobród (diec. zamojsko-lubaczowska). W roku 1984 wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów i rok później złożył pierwszą profesję zakonną. W 1991 r. przyjął święcenia prezbiteratu. W macierzystej prowincji pełnił m.in. funkcje duszpasterza w mariańskiej parafii w Zakopanem na Cyrhli, przełożonego domu seminaryjnego, prefekta alumnów, wykładowcy teologii duchowości w mariańskim seminarium oraz prowincjalnego prefekta formacji. W latach 1999-2005 sprawował urząd przełożonego Prowincji Polskiej Marianów. W ostatnim sześcioleciu zasiadał w zarządzie generalnym Zgromadzenia jako 3. radny. Był także postulatorem generalnym, odpowiadając za sprawy beatyfikacyjne i kanonizacyjne mariańskich Sług Bożych i Błogosławionych.
 
Ks. Pakuła w roku 2009 zyskał stopień doktora teologii na podstawie rozprawy „Duchowość zakonna według Stanisława Papczyńskiego i wczesnej tradycji marianów”, którą napisał pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Jerzego Misiurka w Instytucie Teologii Duchowości na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jest redaktorem „Pism zebranych” bł. Stanisława Papczyńskiego oraz innych pozycji książkowych z zakresu historii i duchowości marianów.
 
Na urzędzie przełożonego generalnego Zgromadzenia zastąpi o. Jana Mikołaja Rokosza, który sprawował posługę generała przez ostatnie sześć lat.
 
xkt
 

 

Kapituła Generalna dokonała wyboru Zarządu Generalnego Zgromadzenia

Znany jest już skład Zarządu Generalnego Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na kadencję 2011-2017.

Kapituła Generalna dokonała wyboru poszczególnych współbraci:


Ks. Andrzej Pakuła MIC (Prowincja Polska)
Przełożony Generalny

Ks. Joseph Roesch MIC (Prowincja Amerykańska)
Wikariusz Generalny

Ks. Jair Batista de Souza MIC (Prowincja Brazylijska)
II Radny

Ks. Zbigniew Piłat MIC (Prowincja Polska)
III Radny

Ks. Wojciech Jasiński MIC (Prowincja Polska)
IV Radny

Ekonomem Generalnym Kapituła wybrała ks. Wojciecha Jasińskiego MIC.
 
Posługę Ojca Generała i jego Rady polecamy modlitwie Współbraci.
 
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda