Home WiadomościArchiwum Elbląg: Klimuszkada 2008

Elbląg: Klimuszkada 2008

Redakcja

Od trzech lat pod koniec sierpnia w Elblągu wspominana jest postać franciszkanina o. Andrzeja Czesława Klimuszki OFMConv (1905-1980). Klimuszkada – bo tak nazywają się dni poświęcone zakonnikowi – odbywają się przy franciszkańskiej parafii św. Pawła, gdzie o. Klimuszko spędził ostatnie lata życia.

„Co roku w naszej parafii i mieście wspominamy o. Klimuszkę z racji rocznicy jego urodzin i śmierci: odpowiednio 23 i 25 sierpnia. Jest tym bardziej uzasadnione, że przecież tu, w klasztorze i kościele św. Pawła ‘na górce’, o. Andrzej spędził ostatnie lata życia. Ci, którym pomógł i którzy go znali, nadali mu przydomek ‘Franciszkanin z Elbląga’” – opowiadają organizatorzy tegorocznej, trzeciej Klimuszkady, która odbyła się 31 sierpnia.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św., sprawowaną o godz. 18.00 w kościele św. Pawła. Homilię wygłosił o. Bolesław Mika OFMConv z Ostródy, który osobiście znał o. Klimuszkę. Franciszkanin słuchał wielu kazań swojego znanego współbrata, znał wiele niezwykłych wydarzeń z nim związanych, w niektórych sam uczestniczył – stąd jego świadectwo było tym bardziej cenne. Po Eucharystii w ogrodzie klasztoru odbył się festyn, na którym można było m. in. kupić najnowszą książkę o o. Klimuszce, autorstwa Krzysztofa Kamińskiego.

W czasie Klimuszkady miały miejsce dwa koncerty. Najpierw wystąpiła orkiestra dęta z franciszkańskiej parafii z Koszalina, przedstawiając standard muzyczne w interesujących aranżacjach. Drugim wykonawcą byli „Taukersi” – dobrze znany mieszkańcom Elbląga zespół z parafii franciszkańskiej, w którym m. in. gra na gitarze i śpiewa o. Mateusz Stachowski OFMConv. „Taukersi” zagrali kilkanaście utworów, podczas koncertu odbyły się konkursy z nagrodami.

Jak podkreślają franciszkanie z Elbląga, z roku na rok liczba uczestników Klimuszkady powiększa się.

Na stronie internetowej parafii – www.alterna.vel.pl – można zobaczyć galerię zdjęć z Klimuszkady 2008, wysłuchać obszernej relacji (na podkaście Frater) i fragmenty koncertów oraz wywiad z o. Bolesławem Miką.

O. Czesław Andrzej Klimuszko OFMConv (1905-1980) należy do najbardziej znanych polskich franciszkanów. Otoczony legendą już za życia dla wielu był wielkim naśladowcą św. Franciszka z Asyżu w jego niezwykle bliskiej relacji ze stworzeniami oraz w serdecznym współczuciu dla chorych i potrzebujących. Posiadał nadnaturalne zdolności określenia miejsca przebywania osoby czy diagnozowania stanu zdrowia na podstawie fotografii. Był autorytetem w dziedzinie zielarskiej i fitoterapeutycznej. Ostatnie dziewiętnaście lat życia spędził w klasztorze w Elblągu, poświęcając się posłudze potrzebującym – chorym i rodzinom osób zaginionych.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda