Home WiadomościArchiwum “Faith and Reason”: nowy cykl wykładów u polskich dominikanów w Nowym Jorku

“Faith and Reason”: nowy cykl wykładów u polskich dominikanów w Nowym Jorku

Redakcja
„Wiara i rozum: seria wykładów im. Św. Tomasza z Akwinu" to pełna nazwa cyklu, który rozpoczął się w duszpasterstwie akademickim na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Kierujący nim polscy dominikanie chcą w ten sposób odpowiedzieć na potrzebę formacji teologicznej wśród katolickich studentów tej uczelni.

 
W środę 22.09 wykład inauguracyjny pt. „Creation and a Self-Sufficient Universe: Evolution, Cosmology, and St. Thomas Aquinas" wygłosił prof. William E. Carroll z Uniwersytetu w Oxfordzie (Anglia). W swojej prezentacji uczony starał się ukazać, jak Tomaszowa koncepcja stwarzania, przyczynowości, autonomii stworzonego świata oraz właściwie rozumianej transcendencji Stwórcy, umożliwia przekroczenie pozornego konfliktu między współczesnymi naukami ścisłymi a chrześcijańską teologią.

 Kolejne tematy cyklu „Faith and Reason" będą poruszać fundamentalne kwestie historii zbawienia. Będą to m.in. „imago Dei" – co wynika ze stworzenia człowieka na obraz Boży?; Grzech pierworodny i fragmentacja „ja", psychologiczne uwarunkowania ateizmu, tajemnica Wcielenia, czy Jezus musiał umrzeć na krzyżu i jak Jego śmierć może mieć wpływ na nasze zbawienie, i wiele innych.

Dominikanom zależy, by katolicka obecność na Columbii miała charakter wyraźnie intelektualny, na przekór ogólnie panującemu klimatowi, w którym prawda (religijna, choć nie tylko) jest postrzegana jako kwestia zaledwie emocji i irracjonalnych preferencji osobistych. Otwarcie i prezentacja skarbca chrześcijańskiej teologii daje szansę zwłaszcza tym studentom, których dotychczasowy obraz Kościoła był powierzchowny lub których „racjonalne" obiekcje wobec wiary nie napotkały dotychczas wystarczająco poważnej odpowiedzi.

Nagrania wykładów będą dostępne online na stronie (link nie jest jeszcze aktywny):

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda