Home WiadomościArchiwum Oblaci NMP – Łeba: poświęcenie krzyża

Oblaci NMP – Łeba: poświęcenie krzyża

Redakcja
8 września 2010 w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy rondzie będącym przy wjeździe do miasta z okazji 65 rocznicy przybycia Misjonarzy Oblatów do Łeby ks. Bp prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga dokonał uroczystego poświęcenia krzyża.

 
Erygowany krzyż jest wykonany na wzór misyjnego krzyża noszonego przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Pomysłodawcą projektu upamiętnienia przybycia oblatów do Łeby oraz organizatorem erygowania krzyża przy współudziale miejscowych władz i poparciu parafian jest o. Proboszcz Waldemar Janecki OMI.

W czasie ceremonii poświęcenia krzyża wspominano przybycie pierwszych oblatów do Łeby, ich pierwsze kroki w posłudze duszpasterskiej na pomorskiej ziemi. Przybliżono także znaczenie oblatów dla miejscowej ludności i ich wzrostu duchowego.

W uroczystości wzięli udział także Senator Rzeczypospolitej Polskiej Kazimierz Kleina, Konsul Generalny RP w Belgii Jan Cibulla, Burmistrz Miasta Łeby Halina Klińska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łebie Jan Kużel, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Starosta Powiatu Lęborskiego  Ryszard Wenta, Księża dekanatu łebskiego, siostry zakonne oraz liczni goście, parafianie i turyści.


 
Przybycie oblatów do Łeby:


Po przejściu frontu w 1945 roku oblaci zaczęli szukać odpowiedniego miejsca na klasztor na Pomorzu. w tym celu o. prowincjał B. Wilkowski wysłał o. Cieślika do Szczecina. Ten zaś w czasie podróży pociągiem dowiedział się, że wspólnota katolicka w Łebie oczekuje na kapłana. O. Cieślik przybył do Łeby w sierpniu 1945 roku. Mieszkańcy zgotowali mu entuzjastyczne przyjęcie. Wielu z nich płakało na widok katolickiego kapłana. O. Cieślik wrócił zatem do Poznania po niezbędne sprzęty i szaty liturgiczne i wraz z br. A. Kubiaczykiem powrócił do Łeby. Rozpoczyna się organizowanie od podstaw całego duszpasterstwa oraz życia liturgicznego w parafii. Po remoncie sali sportowej, tam o. Cieślik odprawia Msze św. dla około 50 osobowej grupy katolików. w maju 1946 roku władze państwowe przekazują wspólnocie katolickiej kościół poprotestancki. Po 425 latach, 11 maja 1946 roku, ponownie powstaje rzymsko – katolicka parafia z kościołem WNIEBOWZĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY. 19 maja 1946 roku, po nieznacznych przeróbkach dawnego zboru protestanckiego, dokonano poświęcenia kościoła. W tym samym roku mają miejsce jeszcze dwa inne ważne wydarzenia: przybycie do Łeby Sióstr Służebniczek oraz zmiana proboszcza, którym zostaje o. Górzyński. Przyczynił się on do materialnego rozwoju parafii oraz jej życia religijnego.

Obecnie proboszczem w Łebie jest o. Waldemar Janecki OMI. W okresie letnim oblaci w Łebie prowadzą szeroko zakrojoną akcję ewangelizacyjną wśród przebywających wczasowiczów. Codziennie odprawiane są m. in. Msze św. z konferencją o tematyce religijnej.

Więcej na: www.oblaci.pl (zdjęcia)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda