Home WiadomościArchiwum Wrocław: Liceum i gimnazjum salezjańskie z Dalajlamą

Wrocław: Liceum i gimnazjum salezjańskie z Dalajlamą

Redakcja
Przebywający we Wrocławiu Jego Świętobliwość XIV Dalajlama we czwartek 23 września spotkał się z grupą 250 uczniów wrocławskich szkół. Wśród nich było 125 uczniów Liceum Salezjańskiego oraz grupa 12 uczniów Gimnazjum Salezjańskiego. Spotkanie odbyła się w Miejskim Teatrze Lalek. Liczny udział młodzieży salezjańskiej stał się możliwy dzięki pomysłowi i życzliwości Prezydenta Miasta Wrocławia Pana Rafała Dutkiewicza.

 
Spotkanie to było jednym z wielu punktów dwudniowej wizyty Dalajlamy we Wrocławiu. Głowa Tybetańskiego państwa przybyła z racji 30 rocznicy powstania Solidarności. W pierwszej części spotkania Gość zwrócił się do młodzieży słowami: – Wiek XX, wiek wojny i cierpień, do którego należy moja młodość, na szczęście już minął. Teraz nastał czas dialogu. Większość problemów, które gnębią ludzkość, sami powodujemy, dlatego należy prowadzić dialog, używając nie tylko intelektu, bo to często prowadzi do manipulacji. Autentyczny dialog, zrozumienie potrzeb i racji innych możliwe jest tylko wtedy, gdy traktujecie bliźniego z szacunkiem, jakby był waszym bratem lub siostrą. Podchodźcie do niego otwarcie, troszczcie się o niego – napominał. – Oczywiście musicie rozwijać swoje umysły, ale też pracować nad duchowością, nad tym, by być ludźmi dobrego serca.

W drugiej części młodzież mogła zadawać pytania. Jedno z nich dotyczyło osoby Jana Pawła II. W odpowiedzi padły bardzo ciepłe, pełne pochwały słowa wyrażające szczególny szacunek Dalajlamy do Papieża. Spotkanie trwało 45 minut i zakończyło się podziękowaniem młodzieży Liceum Salezjańskiego. Jego Świątobliwości wręczono linoryt Orła Śląskiego z portalu kościoła p.w. Krzyża Świętego, na którego odwrocie widniała dedykacja: „Niech śląski orzeł prowadzi naród Tybetański ku wolności".

xjb

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda