Film o św. Ojcu Pio zamiast kolędowego obrazka

Film pt. "Ojciec Pio Sługa miłosierdzia" otrzymają podczas rozpoczynającej się dziś wizyty duszpasterskiej mieszkańcy parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Chojnicach w diecezji pelplińskiej.

To jedyna parafia w Polsce, która posiada relikwie I stopnia św. Ojca Pio. Dzięki temu, Chojnice stają się coraz bardziej znanym miejscem kultu włoskiego kapucyna.

Relikwie św. o. Pio zostały sprowadzone do kościoła parafialnego w Chojnicach w październiku 2004 r. Uroczystemu ich wprowadzeniu przewodniczył wtedy kard. José Saraiva Martins, do niedawna prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie. W srebrnym relikwiarzu przechowywany jest bandaż z krwią ze stygmatów św. ojca Pio – są to więc relikwie tzw. II stopnia.

Natomiast przed rokiem papież Benedykt XVI przekazał parafii w Chojnicach za pośrednictwem abp. Mieczysława Mokrzyckiego część relikwii, jaką otrzymał papież Jan Paweł II od kapucynów z San Giovanni Rotondo w podziękowaniu za beatyfikację i kanonizację ojca Pio. Te relikwie to bardzo mała cząstka naskórka św. zakonnika z Pietrelciny – jest to więc jedyna relikwia I stopnia tego świętego w Polsce oraz trzecia w świecie – nie licząc ciała św. o. Pio spoczywającego w San Giovanni Rotondo.

Relikwiarz będzie częścią ołtarza w kościele dolnym pw. św. o. Pio. Przekazana przez abp. Mokrzyckiego relikwia została zatopiona w bursztynie, z którego wykonano krzyż. Całość umieszczono w płycie wykonanej z tytanu z wygrawerowanym srebrnym mottem o. Pio: „Zawsze pamiętaj, że Bóg wszystko widzi". Całość ołtarza zostanie wykonana przez znanego gdańskiego złotnika Mariusza Drapikowskiego.

Film o kapucynie-stygmatyku, przekażą wiernym księża odwiedzający parafian z wizytą duszpasterską. Proboszcz, ks. Wiesław Madziąg ma nadzieję, że ta niecodzienna inicjatywa jeszcze bardziej spopularyzuje postać tego świętego wśród parafian. Duszpasterz liczy też na ożywienie chojnickich katolików na wzór św. ojca Pio.

Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Chojnicach liczy ok. 5 tys. mieszkańców.

za: www.niedziela.pl