Home WiadomościArchiwum Fra Giacomo – Poverello z Brescii

Fra Giacomo – Poverello z Brescii

Redakcja

130 lat temu urodził się sługa Boży fra (brat) Giacomo Bulgaro OFMConv. Do 50 roku życia był szewcem, później został franciszkaninem. Jest kandydatem na ołtarze.

Giacomo Bulgaro urodził się 29 stycznia 1879 roku w Corticelle Pieve koło Brescii (północne Włochy). Kiedy miał 11 lat razem z rodziną przeniósł się do Brescii. W 1892 roku umarł jego ojciec, pozostawiając matkę z pięciorgiem małych dzieci. Abym pomóc materialnie matce, Giacomo rozpoczął pracę u szewca.

W 1897 roku, kiedy Giacomo miał 18 lat, zmarła jego matka. Bez jej kontroli Giacomo zszedł z dobrej drogi. Zaprzestał praktykować życie religijne, obracał się w złym towarzystwie. Sześć lat później, 8 grudnia 1913 roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP Panny, przeżył doświadczenie nawrócenia. Powrócił do młodzieńczych ideałów i wartości, w jakich wychowali go rodzice.

15 kolejnych lat przeżył jako wzorowy szewc oraz świadek głębokiej wiary i pobożności. Widywano go, jak kilka godzin dziennie modlił się w kościele św. Jana w Brescii. Współpracował ze swoją parafią, opiekował się ubogimi dziećmi, które nie chodziły do kościoła. Świadczył pomoc najuboższym.

Był jedną z najbardziej znanych osób w Brescii w tamtych czasach, obok sługi Bożego ks. Giovanni’ego Battisty Zuaboni’ego, Giacomo Montini’ego i jego syna Giovanni’ego Battisty Montini’ego, który później został papieżem Pawłem VI.

W wieku 50 lat wstąpił do franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych). Skierowano go do klasztoru św. Franciszka z Asyżu w Brescii, w którym przepracował 30 lat jako furtian. Pomagał ubogim, żebrakom i potrzebującym. Cierpliwie i z wielką starannością naprawiał buty zakonnikom i żebrakom.

Miał charyzmat głębokiej modlitwy i posłuszeństwa przełożonym w zakonie. Ostatnie lata życia spędził w celi zakonnej w odosobnieniu. Dożył prawie 90 lat. Zmarł 27 stycznia 1967 roku, pochowano go na miejscowym cmentarzu.

Dopiero po śmierci, kiedy znaleziono jego notatki, okazało się, że miał wiele doświadczeń mistycznych. Zapiski te prowadził na polecenie spowiednika. Były pisane prostym językiem, typowym dla ludzi o niewielkim wykształceniu, jednak odznaczały się nieprzeciętną głębią ducha i głębokim rozumieniem tajemnic wiary.

17 listopada 1989 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny na stopniu diecezjalnym. W 1991 roku zebraną dokumentację przekazano Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. 28 kwietnia 1994 roku ciało Fra Giacomo przeniesiono do kościoła św. Franciszka w Brescii. Jego grób jest miejscem modlitwy, do którego przybywa wielu pielgrzymów. Życiem i działalnością upodobnił się do św. Franciszka z Asyżu (1182-1226), dlatego nazywany jest Poverrello (Biedaczyna) z Brescii.

Jego osobie poświęcona jest strona internetowa www.fragiacomo.net

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda