Home WiadomościArchiwum Franciszkanie – Lima: Męczennicy za Wiarę i Miłość

Franciszkanie – Lima: Męczennicy za Wiarę i Miłość

Redakcja
W obecnym roku przypada 20. rocznica śmierci franciszkańskich męczenników w Peru: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Oprócz corocznych celebracji w Pariacoto, miejscu męczeństwa, franciszkanie w Peru przygotowują także kongres w Limie.

 
 
 
W programie kongresu (5-6 sierpnia) znajdą się:

  • wykłady wprowadzające w kontekst polityczny i eklezjalny w 1991 w Peru, wykładowcami będą profesorowie miejscowych uniwersytetów,
  • świadectwa biskupa, ojców, osób świeckich, które współpracowały z męczennikami,
  • refleksja nad męczeństwem: męczeństwo w XX i w XXI wieku, męczennicy franciszkańscy w historii kościoła,  teologia męczeństwa.

Te tematy będą przedstawione z uwzględnieniem kontekstu kontynentu południowoamerykańskiego, który w sposób szczególny został naznaczony męczeństwem.

Ponadto można będzie obejrzeć wystawę o męczennikach przygotowaną przez ambasadę Polski w Peru i wysłuchać koncertu promującego płytę nagraną przez młodzież z parafii w Limie o męczennikach.

Duchowym przeżyciem będzie zapewne celebracja Eucharystii przez Ministra Generalnego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych o. Marco Tasca z Włoch.

Druga część obchodów będzie miała miejsce w Pariacoto, franciszkańskiej misji w regionie Ancash. 8 sierpnia, po południu, odbędzie się droga krzyżowa od kościoła parafialnego do miejsca zbrodni (3 kilometry), tam sprawowana będzie Eucharystia, a po niej poczęstunek dla pielgrzymów (spodziewani są pielgrzymi z Polski, USA, reprezentanci wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej, franciszkańscy parafianie z Limy i Chimbote, oraz inni przyjaciele i wierni zainspirowani postaciami męczenników). Wieczorem odbędzie się czuwanie modlitewne o rychłą beatyfikacje ojców Michała i Zbigniewa.

9 sierpnia będzie głównym dniem rocznicowych obchodów. Rozpocznie się zawieszenie bandery Polski, Peru i regionu na placu głównym miasteczka. Potem celebrowana będzie jutrznia z wiernymi i Eucharystia, którą poprowadzi bp. Angel Francisco Simon Piorno, ordynariusz diecezji Chimbote, do której należy misja Pariacoto.

Intencją modlitewną, podczas obchodów 20. rocznicy męczeńskiej śmierci franciszkanów w Peru, będzie prośba by męczennicy i Ten, za którego umarli byli dla współczesnych mieszkańców Peru i franciszkanów droga, prawda i życiem.

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda