Home WiadomościArchiwum Franciszkanie: o. Filemon Janka prowincjałem w Poznaniu

Franciszkanie: o. Filemon Janka prowincjałem w Poznaniu

Redakcja
Przełożonym Prowincji św. Franciszka z Asyżu z siedzibą w Poznaniu został o. Filemon Tadeusz Janka OFM. Nowy prowincjał ma 40 lat, jest doktorem filozofii. O. Janka został wybrany prowincjałem przez szóstą w historii kapitułę zwyczajną Prowincji św. Franciszka z Asyżu (Zakon Braci Mniejszych).

 Jej hasło brzmiało: "Oddajmy wszystko Panu słowami i życiem, aby dziękować Bogu za łaskę początków". Kapituła była okazją do dziękowania za chlubną tradycję i przeszłość zakonu. Dla zakonników była zachętą do twórczego przeżywania teraźniejszości i ufnego otwarcia się na przyszłość.

Wikariuszem prowincji został o. dr Borys Soiński OFM (ur. w 1962 r.). Ponadto do zarządu prowincji (na zdjęciu powyżej, z nowym prowincjałem / fot. OFM Poznań) wybrano Lesława Szymborskiego OFM, Tyberiusza Nitkiewicza OFM, Bonusa Dąbrowskiego OFM, Klaudiusza Michalskiego OFM i Bożysława Timoszyka OFM.

Jak zaznaczają bracia mniejsi, kapituła odbywała się w wyjątkowych okolicznościach: w roku jubileuszowym 800-lecia powstania zakonu, w roku Międzynarodowej Kapituły Namiotów (odbyła się w Asyżu w dniach 15-18 kwietnia) oraz w roku kapituły generalnej. Zakon Braci Mniejszych będzie ją przeżywał w Asyżu, w dniach 24 maja – 20 czerwca.

O. Filemon Tadeusz Janka (na zdjęciu obok / fot. OFM Poznań) urodził się 5 stycznia 1969 r. w Sulęczynie. Studia filozoficzno-teologiczne odbywał w WSD OFM w Katowicach-Panewnikach (1989-1991) i we Wronkach (1991-1995). Święcenia kapłańskie przyjął 18 maja 1995 r. Pracował jako duszpasterz w Pakości (1995-1996). Studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1996-2002) zakończył doktoratem z filozofii.

W latach 2002-2003 studiował w Saint Bonaventure University w Olean (New York, USA). Od 2003 r. pełnił funkcję rektora i wykładowcy w WSD OFM we Wronkach. Od 2003 r. wykłada w WSD Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, prowadzi wykłady monograficzne na WT UAM w Poznaniu. Na kapitułach prowincjalnych w 2003 i 2006 r. był wybierany do zarządu (definitorium) prowincji.

Prowincja św. Franciszka z Asyżu jest jedną z dziesięciu polskich prowincji franciszkańskich oraz jedną z pięciu prowincji Zakonu Braci Mniejszych. Prowincja poznańska jest najmłodszą w Polsce, została erygowana 19 marca 1991 roku. Zasięgiem terytorialnym obejmuje Wielkopolskę, Kujawy, Pomorze oraz Warmię.

Zakonnicy pracują w 12 krajach: Austria, Boliwia, Izrael, Kazachstan, Libia, Niemcy, Republika Demokratyczna Kongo, Rosja, St. Mauritius, Szwajcaria, Szwecja i Włochy. Prowincja liczy ok. 200 zakonników.

lb / wp

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda