Home WiadomościArchiwum Franciszkanie: ‘Pamiętniki’ bł. Zygmunta Felińskiego

Franciszkanie: ‘Pamiętniki’ bł. Zygmunta Felińskiego

Redakcja

090916a.jpgNa promocję "Pamiętników" bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, którego kanonizacja odbędzie się w Rzymie 11 października 2009, zaprasza Instytut Wydawniczy Pax, 17 września 2009 roku, o godz. 12.00, do bazyliki archikatedralnej p.w. Św. Jana Chrzciciela w Warszawie przy ulicy świętojańskiej 8. Spotkanie promocyjne z udziałem Józefa Kardynała Glempa – Prymasa Polski, odbędzie się w sali "nad zakrystią" bazyliki, zaraz po mszy dziękczynnej w intencji zbliżającej się kanonizacji bł. Zygmunta, 11 października br.

Gospodarzem spotkanie będzie redaktor naczelny Instytutu Wydawniczego Pax – Zbigiew Borowik, a słowo wstępne o błogosławionym wygłosi s. Teresa Antonietta Frącek ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryja.

Organizatorzy przewidzieli również wstąpienie ks. Bogdana Bartołda, proboszcza parafii archikatedralnej – kustosza relikwii bł. Felińskiego, który opowie o inicjatywach związanych z kultem nowego polskiego Świętego. Natomiast fragmenty "Pamiętników" odczyta aktor Paweł Ptaszkiewicz.

Wydanie wraz z przedmową do "Pamiętników" przygotował Eligiusz Kozłowski, natomiast Wstęp do wydania napisał Józef Kardynał Glemp. "Pamiętniki" Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-1895) należą do wyjątkowych pozycji pamiętnikarstwa XIX wieku. Autor opisuje w nich m.in. obraz tzw. ziem zabranych (od lat 30. XIX wieku), porusza sprawę spisku Konarskiego, opisuje studia w Moskwie, emigrację we Francji, przyjaźń z Juliuszem Słowackim, udział w powstaniu wielkopolskim 1848 roku, lutową i czerwcową rewolucję w Paryżu.

W części drugiej, obejmującej lata1851-1883, przeczytać można o jego studiach teologicznych w Żytomierzu i Petersburgu, oraz o pierwszych lata działalności duszpasterskiej.

Zmarł w opinii świętości 17 września 1895 w Krakowie. Po roku 1918 jego szczątki przewieziono do Warszawy i czasowo pochowano w kościele Świętego Krzyża. Stamtąd 14 kwietnia 1921 roku uroczyście przeniesiono je do katedry św. Jana Chrzciciela.

Proces beatyfikacyjny arcybiskupa Felińskiego rozpoczął się 31 maja 1965 roku, a w 1984 roku akta tej sprawy przekazano Watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie. Ojciec święty Jan Paweł II beatyfikował sługę Bożego abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w czasie mszy św. na krakowskich Błoniach, 18 sierpnia 2002 roku.

Bł. Zygmunt Szczęsny Feliński założył w 1857 r. Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które liczy obecnie 1500 sióstr, pełniących posługę apostolską w 160 domach zakonnych: w Polsce, Brazylii, we Włoszech, na Białorusi, Ukrainie i w Federacji Rosyjskiej. Siostry poświęcają się przed wszystkim wychowaniu dzieci w domach dziecka i ośrodkach wychowawczych oraz pracy opiekuńczej i apostolskiej przy parafiach.

wsm

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda