Home WiadomościArchiwum Franciszkanie: Rocznica o. Wenantego Katarzyńca

Franciszkanie: Rocznica o. Wenantego Katarzyńca

Redakcja
7 października mija 121. rocznica urodzin sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca (1889-1921). Kim był? Józef Katarzyniec (imię zakonne Wenanty) urodził się 7 października 1889 roku w Obydowie koło Lwowa. Jego rodzicami byli Jan i Agnieszka z domu Kozdrowicka.

 
Ukończył lwowskie seminarium nauczycielskie. Do zakonu franciszkanów konwentualnych wstąpił w 1908 roku we Lwowie. Od 1909 roku odbywał studia filozoficzno-teologiczne w Seminarium zakonnym w Krakowie. 8 grudnia 1912 roku składa śluby wieczyste, a 2 czerwca 1914 roku otrzymuje święcenia kapłańskie, których udziela mu bp Anatol Nowak.

Następnie był wikariuszem parafii w Czyszkach. Wiernym służył szczególnie w konfesjonale i na ambonie. Szybko został mistrzem nowicjatu nowicjatu we Lwowie (w latach 1915-1919).

Był też wykładowcą filozofii, łaciny i greki. Posługiwał chorym w szpitalu onkologicznym i siostrom zakonnym, głosząc im konferencje i rekolekcje. Był człowiekiem głębokiej modlitwy.

Z powodu postępującej gruźlicy został odwołany z tej funkcji i skierowany do Kalwarii Pacławskiej, na Podkarpaciu.

Przyjaźnił się z o. Maksymilianem, który powiedział o nim: "O. Wenanty nie silił się na rzeczy nadzwyczajne, ale zwyczajne wykonywał w sposób nadzwyczajny".

Zmarł w opini świętości 31 marca 1921 roku w Kalwarii Pacławskiej. W Rzymie toczy się jego proces beatyfikacyjny.

o. Artur Zajchowski / red.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda