Home WiadomościArchiwum Franciszkanie – Wrocław: Odznaczenie KEN dla o. Józefa Szańcy

Franciszkanie – Wrocław: Odznaczenie KEN dla o. Józefa Szańcy

Redakcja
O. Józef Szańca dyrektor Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy został wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się 14 października br. w auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

 
Odznaczenie, na wniosek Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, przyznano "w uznaniu szczególnych zasług w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej" – czytamy w uzasadnieniu odczytanym przez kurator Beatę Pawłowicz.

W uroczystościach z okazji Dnia Edukacji Narodowej we Wrocławiu uczestniczyli również: metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, ordynariusz diecezji legnickiej bp Stefan Cichy (również odznaczony medalem KEN), rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, posłowie i kuratorzy dolnośląscy oraz grupa około 500 pracowników nauczycieli i osób zaangażowanych w pracę dydaktyczno-wychowawczą.

Prowincjał franciszkanów o. Jarosław Zachariasz OFMConv w liście gratulacyjnym skierowanym do o. Józefa Szańcy napisał: "Nagroda ta jest potwierdzeniem Ojca wytężonej pracy, zasług oraz kompetencji w podejmowanych obowiązkach. Tym bardziej wyrażam swoją radość i składam Ojcu z tego powodu w imieniu własnym i w imieniu całej prowincji najserdeczniejsze gratulacje".

Sam wyróżniony o. Józef mówi, że to duże wyróżnienie dla franciszkańskiej szkoły i zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby poziom kształcenia i wychowania w liceum i gimnazjum w Legnicy był zawsze jak najwyższy.

Ten rok szkolny 2010/2011, w Zespole Szkół im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy otworzył bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Dziękował franciszkanom i o. Józefowi Szańcy za prowadzenie szkół, w których nie tylko kształci się młodych ludzi, ale i wychowuje, i uczy postawy patriotycznej.

Fakty wskazują same za siebie: szkoła zajmuje wysokie miejsce w regionie, a młodzież zdobywa laury w różnych dziedzinach. Do najbardziej prestiżowych należy konkurs "Zdolny Ślązak", w którym uczniowie franciszkańskiej szkoły co roku zdobywają laury. Wysokie miejsca zajmują w ogólnopolskich konkursach językowych, matematycznych, w turniejach sportowych i wielu innych.

Szkoła franciszkanów należy do Rady Szkół Katolickich w Polsce, przy Konferencji Episkopatu Polski. Placówka nie narzeka na brak uczniów. Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego nie ma żadnego wolnego miejsca.

Rodzice podkreślają fakt, że o wyjątkowości szkoły świadczy nie tylko wysoki poziom nauczania, ale również dobre wychowanie i zapewnienie bezpieczeństwa ich dzieciom.

Historia szkoły franciszkanów w Legnicy ma już ponad 50 lat. Liceum ogólnokształcące wraz z internatem, prowadzone przez zakonników z krakowskiej prowincji franciszkanów, powstało przy legnickim klasztorze w roku 1957. 4 września 1957 roku, w Niższym Seminarium Duchownym oo. Franciszkanów w Legnicy (pierwotna nazwa szkoły do 1991 roku – przyp. red.) rozpoczęło naukę 25 uczniów w dwóch klasach.

W 2002 roku przy liceum otworzono gimnazjum, a szkoła otrzymała nazwę Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu. Obecnie w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. św. Franciszka w Legnicy (od kilku lat koedukacyjnym) kształci się prawie ponad 300 uczniów.

pd / red.

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda