Home WiadomościArchiwum Franciszkanie: Z misjonarzami na warsztatach

Franciszkanie: Z misjonarzami na warsztatach

Redakcja
W dniach od 30 sierpnia do 3 września br. w Orzyszu, małej miejscowości na Mazurach, odbyły się dziesiąte Franciszkańskie Warsztaty Misjologiczne. Obecni na nich byli reprezentanci ośmiu polskich prowincji franciszkańskich z wszystkich trzech gałęzi.

 
Tematem tego jubileuszowego spotkania były: Teologiczne podstawy misji Kościoła. Wykłady prowadził o. dr Mariusz Uniżycki OFM z prowincji Matki Bożej Anielskiej, który przedstawił trynitarne podstawy misji Kościoła i eklezialną naturę misji, o. mgr lic. Melchior Czoska OFM, który ukazał nam biblijne fundamenty Kościoła, a także gość specjalny, ks. prof. dr hab. Jarosław Różański OMI, który mówił o inkulturacji, dialogu między religijnym i wyzwoleniu. Podczas tego spotkania był też czas na świadectwa misjonarzy z różnych części świata i tak o swojej pracy mówił o. Eugeniusz pracujący w Boliwi, a także o. Norman i o. Dominik, którzy pracują w Afryce. Zgodnie z kilkuletnią tradycją jeden dzień był szczególnie poświęcony na spotkania braterskie, rozmowy i wymianę doświadczeń z pracy w seminaryjnych kółkach misyjnych, a odbywało się to podczas wyjazdu do Sanktuarium w Świętej Lipce, zwiedzania bunkrów z czasów drugiej wojny światowej w Wilczym Szańcu i rejsu statkiem po mazurskim jeziorze. Ostatnim akordem owych warsztatów była Msza św. sprawowana przez bp Jerzego Mazura, Ordynariusza Diecezji Ełckiej, który wcześniej był na misjach w Afryce i Rosji.  Warsztaty były ciekawym doświadczeniem w pogłębianiu naszej wiedzy o działalności misjonarzy na świcie. Naszą zakonną prowincje reprezentował o. Melchior, moderator misyjny i bracia alumni Bonifacy i Justyn z wronieckiego WSD.

Justyn Berus OFM

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda