Home WiadomościArchiwum Franciszkanin o. Wiesław Bar prodziekanem wydziału prawa na KUL-u

Franciszkanin o. Wiesław Bar prodziekanem wydziału prawa na KUL-u

Redakcja

3 czerwca br. franciszkanin o. Wiesław Bar OFMConv został wybrany kolejny raz prodziekanem wydziału prawa, prawa kanonicznego i administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Jest to druga nominacja o. Bara na tę funkcję, franciszkanin pełnił ją od 2004 roku. O. Wiesław Bar (ur. 1958 r.) należy do krakowskiej prowincji franciszkanów św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię, jest politologiem, teologiem, prawnikiem kanonistą i wykładowcą prawa wyznaniowego, kanonizacyjnego i rodzinnego.

Franciszkanin ukończył studia magisterskie na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1977-1981); studia teologiczno-filozoficzne odbywał w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie (1982-1987); studia magistersko-licencjackie z prawa kanonicznego na wydziale prawa kanonicznego i świeckiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1990-1993).

Doktorat obronił w 1997 roku na podstawie rozprawy „Sendero Luminoso jako prześladowca w rozumieniu prawa kanonizacyjnego”, napisanej pod kierunkiem ks. prof. dra hab. H. Misztala. W 2001 roku został zatrudniony na stanowisku adiunkta na KUL-u. Habilitację obronił w 2004 roku na podstawie dorobku i książki „Sprawy kanonizacyjne Męczenników XX wieku. Studium nad jurysprudencją Kongregacji”.

Od 5 października 2004 roku jest prodziekanem wydziału prawa, prawa kanonicznego i administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Od 1 października 2004 roku jest kierownikiem katedry prawa kanonizacyjnego. Jest konsultorem Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski (od X 2006 r.) i profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (od 1 października 2005 r.).

Franciszkanin jest ponadto członkiem komitetów i rad naukowych periodyków: „Annales Canonici”, „W nurcie franciszkańskim” i „Studiów Prawniczych KUL”. Jest autorem wielu artykułów, rozdziałów w podręcznikach oraz publikacji popularno-naukowych, pisze w językach polskim, hiszpańskim i włoskim.

O. Bar jest autorem następujących książek: „Świętość kanonizowana według papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI” (Lublin 2006); „Dialogi z Męczennikami. 15 dialogów na 15-lecie śmierci Sług Bożych Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, franciszkanów (+1991, Peru)” (Kraków 2006); „Cuda w sprawach kanonizacyjnych” (Lublin 2006); „Sprawy kanonizacyjne Męczenników XX wieku. Studium nad jurysprudencją Kongregacji” (Lublin 2003); „Wolność religijna w Dār al-Islām. Zagadnienia prawa wyznaniowego” (Lublin 2003); „Słudzy Boży Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek. Męczennicy z Peru (+1991)” (Kraków 2001); „Divina et Humana. Księga jubileuszowa w 65. rocznicę urodzin Księdza Profesora Henryka Misztala” (Lublin 2001); „Na krwawym szlaku. Sendero Luminoso – prześladowca” (Lublin 1999); „Biegli w postępowaniu kanonizacyjnym. Materiały IV Ogólnopolskiego Sympozjum Prawa Kanonizacyjnego KUL Lublin 22-23 V 1998 r.” (Lublin-Tarnów 1999).

www.franciszkanie.pl

 

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda