Home WiadomościArchiwum Książki: Odchodzenie Jana Pawła II do Domu Ojca w polskich mediach

Książki: Odchodzenie Jana Pawła II do Domu Ojca w polskich mediach

Redakcja

„Jestem wdzięczny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” za publikację refleksji i wspomnień o śmierci i pogrzebie Papieża Jana Pawła II” – tak we słowie wstępnym książki „Odchodzenie Jana Pawła II do Domu Ojca w polskich mediach” pisze Kard. Józef Glemp – Prymas Polski.

To pierwsza na polskim rynku wydawniczym tak obszerna i dokładna publikacja dokumentująca medialny obraz choroby, śmierci i pogrzebu Jana Pawła II.

„Utrwalenie końca tego życia, a właściwie „przejścia do Ojca”, jest nie tylko jakby położeniem pieczęci na fizycznym życiu Piotra naszych czasów, ale i silnym akcentem ewangelicznym dzieła, które on prowadził” – pisze dalej Prymas Polski Kard. Józef Glemp. Pomysł wydania tej specjalnej publikacji powstał w 2005 roku, kiedy Kapituła Nagrody TOTUS Medialny – jednej z czterech kategorii Nagrody przyznawanej corocznie przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – postanowiła wyróżnić wszystkich ludzi mediów, którzy w tych pamiętnych dniach, (przełom marca i kwietnia 2005r.) tak godnie przekazywali wyjątkowo ważne dla świata wydarzenia, służąc jednocześnie budowaniu wspólnoty Polaków.

„Przejście Papieża Jana Pawła II do domu Ojca w dniu 2 kwietnia 2005 r. było wielkim przeżyciem, poruszającym do głębi serca ludzi dobrej woli. Cały świat pogrążył się w żałobie, bowiem swoją ziemską pielgrzymkę do wiecznych przeznaczeń zakończył niezwykły człowiek, wielki Papież Jan Paweł II. Odszedł niestrudzony obrońca godności każdej osoby ludzkiej, w której dostrzegał niepowtarzalny obraz Stwórcy. Darzył ewangeliczną miłością każdego człowieka, którego spotkał na swojej drodze życiowej. Współczesny świat doskonale to odczytał i docenił.” – wspomina Abp Józef Kowalczyk – Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Powstanie publikacji poprzedziła ogólnopolska konferencja naukowa „Odchodzenie Jana Pawła II do Domu Ojca w polskich mediach”, która odbyła się w dniach 21-22 września 2007 roku na terenie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Głównym organizatorem tego wydarzenia była Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Patronat naukowy nad przedsięwzięciem sprawowały cztery uniwersytety – Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Uniwersytet Warszawski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Federico Lombardi oraz Gian Franco Svidercoschi. W panelach dyskusyjnych uczestniczyło ponad 20 dziennikarzy z mediów lokalnych i ogólnopolskich.

Wystąpienia naukowców podczas konferencji pozwoliły na zebranie materiałów dokumentujących ostatnie dni życia, śmierć, pogrzeb Jana Pawła II, oczekiwanie na wybór kolejnego papieża oraz to, co po tym szczególnym okresie w polskich mediach pozostało. Analizy te weszły w skład publikacji liczącej 520 stron tekstu.

W książce można odnaleźć także dokumentację fotograficzną konferencji. Do publikacji dołączona została płyta DVD, na której znajdują się materiały filmowe upamiętniające kwietniowe dni 2005 r. Stacje TVN i TVN24 przygotowały film pt. „Oczami dziennikarzy TVN i TVN24”. TVP swój materiał zatytułowała „Odchodzenie Jana Pawła II do Domu Ojca”, natomiast Polsat – „W skupieniu”. Ponadto na płycie dostępny jest wykaz ponad 7 tys. polskich publikacji prasowych z okresu 23 marca – 14 kwietnia 2005r. poświęconych Janowi Pawłowi II.

Publikację wydała Księgarnia św. Jacka sp. z o.o. z Katowic.

www.episkopat.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda