Home WiadomościArchiwum Francja: U św. Maksymiliana w Lourdes

Francja: U św. Maksymiliana w Lourdes

Redakcja

"Misja Niepokalanej Ojca Kolbego", to istniejący od 1978 r. w Lourdes, we Francji ośrodek franciszkański. Dom ten, czynny w okresie wakacyjnym oraz w kwietniu, jest siedzibą francuskiej wersji "Rycerza Niepokalanej" oraz służy do przyjmowania pielgrzymów, którzy w tym okresie przybywają licznie do Lourdes.

"Byłoby trudno znaleźć lepsze miejsce do szerzenia duchowości maryjnej i kolbiańskiej niż Lourdes – uważają franciszkanie z Domu o. Kolbego. – Rocznie przybywa tutaj około 5 milionów osób. Jest to jedno z najbardziej uczęszczanych sanktuariów katolickich świata".

Pomocą pielgrzymom służą punkty informacyjne w różnych działach tematycznych, np. misji, powołań, kultu eucharystycznego i inne. Tzw. Dom św. Maksymiliana jest częścią integralną tej struktury, a poprzez ożywione kontakty i wymianę doświadczeń, jest jednym ze stałych punktów na mapie pielgrzymkowej i duszpasterskiej sanktuarium w Lourdes.

Na parterze domu znajdują się sale z wystawą poświęconą życiu i działalności św. Maksymiliana. Franciszkanie dysponują materiałami w różnych językach, m.in. kasetami video i filmami DVD. Odbywają się projekcje filmów dla grup zorganizowanych oraz dla wszystkich zainteresowanych aktualnością przesłania św. Maksymiliana.

W okresie letnim ośrodek gości wspólnotę międzynarodową, utworzoną z zakonników i wolontariuszy, pochodzących z wielu części świata. To właśnie oni pomagają w ośrodku, przyjmując i oprowadzając pielgrzymów, włączając się w życie liturgiczne sanktuarium w Lourdes oraz dając świadectwo tradycji franciszkańskiej i kolbiańskiej we Francji.

"Dziedzictwo kolbiańskie oraz obecność franciszkańska we Francji są częścią spuścizny naszego zakonu, który w okresie przed rewolucją francuską zapisał się chlubnymi zgłoskami w historii wiary chrześcijańskiej w tym kraju. – podkreśla przełożony kustodii św. Bonawentury – A nasza kustodia i apostolat w duchu św. Maksymiliana we Francji wymaga nieustannej opieki i uwagi ze strony całego naszego zakonu. Dlatego też liczymy na pomoc współbraci w naszej działalności".

Ośrodek w Lourdes należy do Kustodii św. Bonawentury, utworzonej w 1970 r., którą prowadzi włoska Prowincja padewska. Początkowo w kustodii były dwa klasztory, założone w 1970 roku w Tarbes i Narbonne, następnie w Lourdes w 1978, a w 2002 również w Cholet.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda