Home WiadomościArchiwum Kostaryka: Spotkanie franciszkanów z obu Ameryk

Kostaryka: Spotkanie franciszkanów z obu Ameryk

Redakcja

Pierwsze, historyczne spotkanie wyższych przełożonych zakonu franciszkanów z Ameryki Północnej i Ameryki Południowej odbyło się w Kostaryce (Ameryka Środkowa), w dniach 27 stycznia – 4 lutego br.

Franciszkanie (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych) pracują we wszystkich krajach obu Ameryk. Dla wielu zakonników spotkanie w Kostaryce było okazją do wzajemnego poznania się oraz do prezentacji własnej tradycji kulturowej.

W trakcie obrad przedstawiono sposoby realizacji charyzmatu zakonu w krajach tak bardzo odmiennych pod względem kultury, ustroju politycznego i społecznego, począwszy od Kanady, poprzez Kubę, aż do południowych krańców Argentyny. Zakonnicy z uznaniem podkreślali, że działalność zakonu wnosi wiele dobra w życie Kościoła w poszczególnych krajach.

Głównym tematem spotkania była wymiana doświadczeń na polu działalności duszpasterskiej i życia zakonnego. Poszukiwano nowych sposobów współpracy pomiędzy jurysdykcjami. W kolejnych dniach obrady toczyły się nie wspólnie, ale w dwóch tzw. Konferencjach – dla Ameryki Północnej i Ameryki Południowej.

"Tematem wiodącym dla Ameryki Łacińskiej były zagadnienia związane z formacją początkową. Podsumowano dotychczasowe formy prowadzenia tego etapu formacji i szukano dróg, w jaki sposób przygotować młodych franciszkanów do ewangelizacji we współczesnym świecie, w środowiskach wielokulturowych i międzynarodowych" – tłumaczy o. Jacek Lisowski OFMConv, franciszkanin z Polski odpowiedzialny za pracę zakonników w Peru.

Poruszano również inne tematy, w tym organizację wspólnych przedsięwzięć duszpasterskich i formacyjnych. W gronie uczestników spotkania był m.in. generał zakonu o. Marco Tasca OFMConv z Rzymu i o. Jarosław Zachariasz, przełożony Prowincji krakowskiej, która prowadzi misje w Boliwii, Peru i Paragwaju.

Franciszkanie (OFMConv) z terenu Ameryki Północnej należą do Konferencji północnoamerykańskiej (CAA). Obejmuje ona pięć Prowincji w USA, Kustodię w Kanadzie i Delegaturę w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Konferencję FALC (Ameryka Łacińska i Środkowa) tworzą: Prowincja Rioplatense (Argentyna/Urugwaj), dwie Prowincje w Brazylii, Kustodie w Boliwii, Brazylii, Kolumbii, Kostaryce, Hondurasie, Meksyku, Wenezueli oraz Delegatury w Brazylii, Ekwadorze, Paragwaju i Peru. Franciszkanie pracują również na Kubie.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda