Home WiadomościArchiwum Gdańsk: Jarmark św. Dominika już po raz 751

Gdańsk: Jarmark św. Dominika już po raz 751

Redakcja
W sobotę 30 lipca rozpocznie się w Gdańsku Jarmark Św. Dominika. To ponad 100 kramów, bogaty program kulturalny, koncerty, spektakle i kino religijne pod chmurką. Jedna z największych imprez handlowo-rozrywkowych w Europie potrwa 3 tygodnie i zakończy się w niedzielę 21 sierpnia.

 
Ceremonia otwarcia "Jarmark Jana Heweliusza" odbędzie się w samo południe w sobotę, 30 lipca na na Długim Targu. Parada w historycznej oprawie przejdzie Traktem Królewskim aż do sceny w samym centrum starego miasta.
 
Dzień później, 31 lipca odbędzie się o godz. 12.00 Morski Odpust Św. Dominika. Organizowany jest on przez klasztor oo. Dominikanów. Głównym wydarzeniem odpustu jest świąteczna procesja ulicami Głównego Miasta do Kościoła Św. Mikołaja. Przewodniczy jej metropolita gdański. Uroczystość zakończy się Mszą św.
 
– W tym roku będzie 100 wystawców, ponad 40 koncertów i 4 strefy handlowe – mówi Joanna Czauderna-Szreter z Międzynarodowych Targów Gdańskich. – Nowością jest to, że po jarmarku będzie się dużo łatwiej poruszać. Wszystkie ulice będą oznakowane oraz pojawią się billboardy informujące o wszelkich wydarzeniach w ramach jarmarku – dodaje Czauderna-Szreter. W tym roku "ponad 80 proc. stoisk to stoiska artystyczne, kolekcjonerskie, rzemieślnicze i z produktami regionalnymi".
 
Jak co roku organizatorzy nie tylko przygotowują coś dla ciała, ale i dla ducha. Na placu dominikańskim przed Bazyliką Św. Mikołaja przez cały czas jarmarku odbywać się będzie "Dusza Jarmarku". Co będzie się działo? Od soboty, 30 lipca do 7 sierpnia w kaplicy Św. Jacka będzie można obejrzeć wystawę "Piękno ikony". Znajdą się tam ikony powstałe podczas warsztatów ikonograficznych prowadzonych w ramach Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie. Będzie tam również działać "kącik ikonografa" pokazujący zwiedzającym kolejne etapy pracy nad tworzeniem ikony. Wstęp wolny.
 
To już 10. edycja kina pod niebem. – W tym roku będzie można oglądać filmy o przyjaźni. Pokażemy filmy, które prezentują różne aspekty tej relacji – opowiada o. Michał Mitka, przeor gdańskich dominikanów. – Może ona być lekarstwem, pomaga przekraczać podziały, a czasem zamienia się w miłość – dodaje. Wśród filmów znajdą się m.in. "Ogród Luizy", "Jak zostać królem?" czy "Ludzie Boga". Jak co roku turyści oraz mieszkańcy Trójmiasta będą mieli okazję zwiedzić zakamarki Kościoła Św. Mikołaja. – Pokażemy między innymi wieżę, strych i podziemia – opowiada o. Mitka. – Po zakamarkach oprowadzać będzie bracia dominikanie – dodaje. Natomiast nocne zwiedzanie Kościoła odbędzie się tylko raz – w sobotę 6 sierpnia. Początek o godz. 23.30.
 
W środę, 17 sierpnia odbędzie się uroczystość Św. Jacka. O godz. 18.00 rozpocznie się Msza św. ku czci św. Jacka – patrona Polskiej Prowincji Dominikanów, godzinę późnej – nieszpory gregoriańskie. A o 19.30 odbędzie się koncert śpiewu chorałowego w wykonaniu zespołu Schola Cantorum Minorum Chosoviensis. Festiwal Św. Dominika "Dusza Jarmarku" to również koncerty organowe, miasto wolnej sztuki "FreeArtCity" czy "Kalejdoskop – przewrotne oko, interaktywna wystawa edukacyjna".
 
Jarmark odbywa się w centrum miasta i przyciąga tłumy. W ub. roku imprezę odwiedziło około 8 mln gości. Tradycja jarmarku sięga 1260 r., gdy papież Aleksander IV nadał gdańskim dominikanom przywilej odpustowy na dzień Św. Dominika.
 
KAI / apio
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda