Home WiadomościArchiwum Gdańsk: nagrody w hospicjum

Gdańsk: nagrody w hospicjum

Redakcja

Tradycją obchodów Światowego Dnia Chorego w Gdańskim Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC jest wybór najlepszych pracowników i wolontariuszy hospicyjnych. Dokonuje go zespół, oddający głosy na swoich kolegów i koleżanki.

Nagrody w 2009 roku otrzymali: Siostra Maria Ganakowska SAC (pielęgniarka oddziału stacjonarnego), Anna Wojciechowska (pielęgniarka opieki domowej) oraz Łukasz Meyer (wolontariusz hospicyjny).

Wśród nagrodzonych jest Siostra Maria Ganakowska SAC, od wielu lat związana z pracą pielęgniarki hospicyjnej. W latach 90. wraz z kilkunastoma innymi Siostrami Pallotynkami pracowała w domowej opiece hospicyjnej, która bez zaangażowania i poświęcenia sióstr nie mogłaby skutecznie opiekować się ok. 200 pacjentami z Gdańska i województwa pomorskiego jednocześnie.

Po kilku latach pracy hospicyjnej w Gdańsku, Siostra Maria wyjechała na daleką Syberię, by tam służyć swoimi kompetencjami pielęgniarki i jako siostra zakonna wspierać dzieło Ewangelizacji Wschodu. Po powrocie do Polski trafiła na powrót do Gdańska, podejmując tym razem pracę w Domu Hospicyjnym jako pielęgniarka opieki stacjonarnej. W krótkim czasie jej doświadczenie domowego Hospicjum i otwartość zdobyta w pracy misyjnej sprawiły, że zdobyła sympatię całego zespołu, a nade wszystko chorych hospicyjnych.

Ciesząc się z nagrody przyznanej przez zespół Siostrze Marii Ganakowskiej SAC, chcielibyśmy przy tej okazji wyrazić wdzięczność za 25-letnie zaangażowanie Sióstr Pallotynek w dzieło hospicyjne w Gdańsku. Od 1983 roku do dzisiaj kilkadziesiąt Sióstr pracowało w opiece paliatywno-hospicyjnej jako pielęgniarki, koordynatorki ruchu chorych, osoby odpowiedzialne za aptekę i opiekunki duchowe – zarówno dla chorych, ich rodzin, jak i dla zmęczonego nieustannymi zgonami i dramatami zespołu pracowników i wolontariuszy.

To podziękowanie chcemy wyrazić tym głośniej, że Siostry Pallotynki obchodzą w tym roku 75-lecie swojej obecności na ziemiach polskich. 1/3 czasu ich misji, czyli 25 lat są one związane przez liczną obecność personalną, a nade wszystko przez zaangażowanie modlitewne i duchowe w dzieło hospicyjne.

Siostry Pallotynki są uznawane za współtwórczynie dzieła hospicyjnego w Gdańsku, a poprzez współpracę z Ojcem Ruchu Hospicyjnego, ks. Eugeniuszem Dutkiewiczem SAC, także w całym kraju. W książce wydanej z okazji 25-lecia Pallotyńskiego Hospicjum w Gdańsku obok ks. Dutkiewicza i prof. Muszkowskiej-Penson współtwórcami domowej opieki hospicyjnej zostali nazwani duchowni i świeccy z pallotyńskiej wspólnoty w Gdańsku-Wrzeszczu.

Dzieło domowej opieki hospicyjnej powstało we współpracy Księży i Sióstr Pallotynek, jako owoc zaangażowania duchownych i świeckich na podobieństwo dzieła Zjednoczenia św. Wincentego Pallottiego (zobacz: P. Krakowiak, Dzieje Pallotyńskiego Hospicjum w Gdańsku. 1983-2008, Gdańsk 2008).

Siostry Pallotynki nadal stanowią istotną część hospicyjnej wspólnoty, opiekującej się każdego roku ponad 1000 chorych – dorosłych i dzieci u kresu ich życia. W Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC pracują obecnie 3 Siostry Pallotynki (s. Dolores, s. Jolanta, s. Maria), posługując chorym w opiece domowej i Domu Hospicyjnym. Dziękujemy im za ćwierćwiecze historii opieki hospicyjnej, napisanej ofiarną i wielkoduszną służbą na rzecz chorych i ich rodzin.

Gratulując rocznicy 75-lecia pracy apostolskiej i misyjnej w charyzmacie św. Wincentego Palloniego na ziemiach polskich, dziękujemy Siostrom za 25-lecie współtworzenia opieki paliatywno-hospicyjnej, będącej szczególną formą ewangelizacji dla chorych umierających i dla ich rodzin. Mamy nadzieję, że wspólnie z Siostrami pracującymi przez lata w dziele hospicyjnym uda się nam udokumentować i przedstawić członkom Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego tę szczególną formę apostolstwa i działanie zjednoczonych sił duchownych i świeckich w charyzmacie św. Wincentego Pallottiego.

Strony hospicjów: www.hospicja.pl   www.httz.pl

ks. Piotr Krakowiak SAC. dyr hospicjum w Gdańsku z zespołem hospicyjnym

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda