Home WiadomościArchiwum Generał Salezjanów w Polsce

Generał Salezjanów w Polsce

Redakcja
Od 18 do 20 kwietnia b.r., Warszawa gościła ks. Generała Pascuala Cháveza Villanueva. Przełożony zaprosił Księży inspektorów, razem w wikariuszami z czterech polskich inspektorii i Okręgu Wschodniego. .

W spotkaniu tym uczestniczył również Wikariusz Generalny ks. Adriano Bregolin oraz Radca Regionalny ks. Štefan Turanský. Pytajac o cel tej wizyty, uczestniczący w spotkaniu ks. inspektor Marek Chrzan powiedział: „To swego rodzaju echo pokapitulnej refleksji”

Ks. Generał chciał usłyszeć, jak wnioski ostatniej kapituły zmieniają charyzmatyczną obecność salezjanów w Polsce, jak odbieramy komunikację i współprace z Nim samym i Radą Generalną, oraz jak widzimy naszą rolę w regionie, zwłaszcza wobec Projektu Europa. Ks. Generał podkreślił szczególną rolę polskich salezjanów przechowujących charyzmat w naszym kraju w trudnych momentach historii – czas wojny i reżim komunistyczny – dodając że dziś stoimy przed kolejnym historycznym wyzwaniem aby z taką samą gorliwością, lecz w nowej formie służyć Kościołowi i Zgromadzeniu w Europie. Na zakończenie dodał: „Myśleć o projekcie Europa i nie myśleć o Polakach – to jest nie możliwe”.

By dostrzegać naszą odpowiedzialność za rozwój i kontynuację dzieła ks. Bosko nie tylko w naszej Ojczyźnie, ale również na całym Starym Kontynencie. Jedno ze spotkań ks. Generał poświęcił na wspólną refleksję nad zmieniającą się sytuacją polskiego społeczeństwa i Kościoła a szczególnie świata młodych i rozumienia życia konsekrowanego.

Odpowiedzią na ten obraz był słowa skierowane podczas homilii: „Nasza siła w przekonywującym mówieniu do młodych pochodzi z naszego świadectwa, które pozwala nam Go widzieć. Widzieliśmy Pana… W dniu w którym nie będziemy zdolni opowiedzieć gdzie, kiedy i jak Go spotkaliśmy, nasze przepowiadanie nie będzie wiarygodne”. Uczestnikom spotkania zostały osobiste i głębokie refleksje ks. Generała mówiące o roli dyrektora jako ojca wspólnoty, o charyzmatycznym, braterskim i duszpasterskim wymiarze naszych wspólnot i trwaniu w codziennej miłości do ks. Bosko.

ks. Dariusz Bartocha sdb
Rzecznik Prasowy Inspektorii Krakowskiej Salezjanów

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda