Home WiadomościArchiwum Gimnazjum św. Franciszka najlepsze na Dolnym Śląsku

Gimnazjum św. Franciszka najlepsze na Dolnym Śląsku

Redakcja

Gimnazjum św. Franciszka w Legnicy prowadzone przez Zakon Franciszkanów od początku swojego istnienia (8 lat – przyp. red.) wygrywa rankingi na najlepszą szkołę gimnazjalną na Dolnym Śląsku. Również w tym roku zajęło pierwsze miejsce.

Komisja bierze pod uwagę średnią ocen z egzaminów na zakończenie trzeciej klasy. „W tym roku średnia ocen naszych uczniów była o ponad 10 punktów wyższa niż średnia wojewódzka” – z radością mówi dyrektor szkoły o. Józef Szańca.

Placówka jako jedna z nielicznych w kraju nie narzeka na brak uczniów. Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego nie ma żadnego wolnego miejsca, mimo, że co roku otwiera się pięć oddziałów pierwszej klasy.

Franciszkanie zasadniczo przyjmują tylko uczniów z czerwonym paskiem i z wysoką punktacją z egzaminu, pisanego na zakończenie szkoły podstawowej. „Choć są odstępstwa od tej reguły” – zaznacza dyrektor gimnazjum. „Jednak w takich przypadkach grono pedagogiczne dostrzega niesłychaną mobilizację tych uczniów, aby dorównać najlepszym” – dodaje zakonnik.

Rodzice w rozmowie z nami podkreślali fakt, ze o wyjątkowości szkoły świadczy nie tylko wysoki poziom nauczania, ale również dobre wychowanie i zapewnienie bezpieczeństwa ich dzieciom. „Bez lęku, w spokoju serca wysyłaliśmy nasze dzieci do franciszkańskiego gimnazjum” – szczerze wyznaje jedna z matek trzecioklasistki.

Na zakończenie roku szkolnego uczniowie trzecich klas podczas uroczystego apelu podziękowali dyrektorowi szkoły: Maciek – za „trud i za serce, Bartek – za dodawanie otuchy, za stawianie coraz wyższej poprzeczki i twierdzenie <<Idź dalej, wyżej, potrafisz, stać cię>>, Karolina – za dodatkowe lekcje, Dawid – za to, że o. Józef wierzył w nich, gdy oni sami przestawali wierzyć, Mateusz – za cierpliwość, Asia – za wyrozumiałość, Ania – za to, że uczył ich dostrzegać innych ludzi i ich potrzeby, a Kasia – za to, że uczył ich patrzeć w przyszłość”.

Uczniowie ponadto przyznali wybranym nauczycielom wiktorie, m.in. za: stawianie wymagań i sprawiedliwe ocenianie, wyrozumiałość, poczucie humoru, śpieszenie z pomocą w każdej sytuacji etc.

Absolwenci Gimnazjum św. Franciszka, ich rodzice, nauczyciele i wychowawcy dziękowali także Bogu za otrzymane łaski i dary podczas mszy św. sprawowanej przez prowincjała o. Jarosława Zachariasza.

Przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów podziękował z kolei wychowawcom i nauczycielom za to, że otwierali przed młodzieżą nowe perspektywy. A gimnazjalistom za to, że ostatnie chwile przed wakacjami spędzili w świątyni na dziękczynieniu.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda