Home WiadomościArchiwum Góra św. Anny: Kapituła św. Jadwigi

Góra św. Anny: Kapituła św. Jadwigi

Redakcja
36. Franciszkańską Kapitułę prowincjalną rozpoczęli bracia mniejsi Prowincji św. Jadwigi. Kapituła obraduje w Górze św. Anny, od 21 kwietnia br. i potrwa do najbliższego piątku, 24 kwietnia 2009 r.

Pierwszego dnia, uczestnicy wczesnym rankiem w bazylice św. Anny, odprawili inauguracyjną mszę św., której przewodniczył o. Azariasz Jacek Hess OFM, wizytator generalny i przewodniczący Kapituły.

Potem w Domu Pielgrzyma rozpoczęły się obrady, na które złożyły się cztery sesje kapitulne. "Najpierw ustalono regulamin Kapituły, wybrano moderatorów, skrutatorów itd., a potem sprawozdania składali: wizytator generalny o. Azariasz, minister prowincjalny o. Wacław Stanisław Chomik OFM i ekonom prowincjalny o. Jozafat Roman Gohly OFM" – relacjonuje o. Damian Stachowicz OFM.

Dzień zakończył się nieszporami, w czasie których konferencję nt. "Franciszkowe przeżycie własnej wartości i powołania" wygłosiła s. dr Elżbieta Beata Raszczyk OSC, matka ksieni z monasteru Ubogich Sióstr św. Klary w Kaliszu.

Prowincja św. Jadwigi powstała w 1911 r., jako kontynuacja wcześniej istniejącej (1755-1810) prowincji o tej samej nazwie, wydzielonej z prowincji saskiej. Po drugiej wojnie światowej większość klasztorów prowincji znalazła się w granicach Polski.

Aktualnie do Prowincji św. Jadwigi należy kilkanaście domów w Polsce i zagranicą. Zakonnicy pracują na misjach m.in. w: Albanii, Boliwii, Japonii, Jordanii, Kazachstanie, Kenii, Maroku, Norwegii, Togo, Wlk. Brytanii i w Ziemi Świętej.

Kapituła prowincjalna jest zgromadzeniem przedstawicieli prowincji zakonnej; jest najwyższą władzą w prowincji. Celem k.p. jest dokonanie wyboru przełożonego prowincji, delegatów na kapitułę generalną oraz urzędników prowincjalnych (np. sekretarza, ekonoma) oraz rozpatrywanie spraw prowincji.

ods / red.

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda