Home WiadomościArchiwum Mosty zamiast murów

Mosty zamiast murów

Redakcja
Od środy w Rychwałdzie k. Żywca trwa spotkanie edukacyjne dla przełożonych domów formacyjnych i klasztorów z Europy. Bracia z krakowskiej prowincji franciszkanów uczą się komunikacji interpersonalnej. Warsztaty zakończą się w piątek wieczorem.

Psycholog Michał Kuś i pedagog-interwent kryzysowy Krzysztof Demczuk z Grupy Szkoleniowej „Aplica” podczas wykładów i ćwiczeń pokazują, jak budować mosty zamiast murów między braćmi. Mówią m.in. o zasadach komunikacji, o aktywnym słuchaniu, uczuciach, o tym jak sobie radzić z gniewem, o modelach rozwiązywania konfliktów i o motywowaniu do działania.

Bracia zostali poproszeni, aby na ćwiczenia nie przychodzili w strojach duchownych. „Aby łatwiej było braciom wyjść z roli przełożonych, i aby skrócić dystans między nimi” – tłumaczy Krzysztof Demczuk. „Dziś wyjdziemy z roli mistrzów duchowych, a wejdziemy w rolę uczniów” – dodaje.

Prowadzący treningi wielki akcent kładą na umiejętność kontaktowania się. „Dobry kontakt jest najważniejszym czynnikiem w terapii. Elementem leczącym” – zgodnie przyznają.

Zdaniem prowincjała o. Jarosława Zachariasza, szkolenie ma zwiększyć świadomość mechanizmów, które zachodzą we wspólnocie i ma doprowadzić do nabycia umiejętności rozwiązywania problemów personalnych. „Na uwadze musimy mieć zawsze dobro wspólnoty i dobro poszczególnego brata” – dodaje.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda