Home WiadomościArchiwum Górka Klasztorna i Misterium Męki Pańskiej

Górka Klasztorna i Misterium Męki Pańskiej

Redakcja
Przy najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce w Górce Klasztornej trwają przygotowania do wystawienia Misterium Męki Pańskiej. Niezmienny od kilkudziesięciu lat scenariusz jest oparty na Ewangeliach, a także książce „Jezus z Nazaretu” Romana Brandstaettera.

 
Pierwsze misterium miało upamiętnić pomordowanych wiernych, księży oraz zakonników internowanych z pobliskich parafii w czasie II wojny światowej do obozu, który powstał na terenie sanktuarium maryjnego. Pomysłodawcą i reżyserem teatru pasyjnego był ks. Jan Czekała. – Przyjeżdżają do nas ludzie z całej Polski. Pragną, by wydarzenia, które dzieją się podczas misterium, do nich przemówiły. Czasami na tyle silnie, aby mogły w jakiś sposób nawet zmienić życie. Na tydzień, miesiąc, rok, a może na zawsze – tłumaczy ks. Andrzej Kościukiewicz MSF.

Nad całością misterium czuwa specjalnie zatrudniona rzesza osób. Ich liczba waha się w granicach stu, a są to głównie mieszkańcy miejscowej parafii. Pomimo pewnej stałości scenariusza, każde misterium jest inne. – Kiedy przygotowujemy się do jego odegrania, mówię wszystkim, że najważniejsze jest to, aby wszystko przeżywać. Nie tyle trzymać się ściśle scenariusza i wszystkich zdań, które tam są, ile oddać ducha – dodał kapłan ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny.

Akcja Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej rozgrywa się na Placu Objawienia – niedaleko studzienki, gdzie ukazała się Maryja. Po lewej stronie wznosi się niewielki nasyp przedstawiający Górę Oliwną. Przy dzwonnicy usytuowany jest pałac Piłata. Dalej jest pałac Heroda, Sanhedryn i siedziba Kajfasza. Golgotę umieszczono kilkaset metrów dalej, obok cmentarza parafialnego, przy którym znajdują się krzyże.

Misterium przy góreckim sanktuarium zostanie odegrane w tym roku aż cztery razy – 9,16,17 i 30 kwietnia.

 
KAI / drr
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda