Home WiadomościArchiwum Gostyń: Międzyzakonne spotkanie modlitewne

Gostyń: Międzyzakonne spotkanie modlitewne

Redakcja

Tradycyjnym zwyczajem w tygodniu odpustowym Zesłania Ducha Świętego 11-18 maja 2008 r. w centralnym sanktuarium archidiecezji poznańskiej na Świętej Górze w Gostyniu odbyły się kolejne spotkania rodzin zakonnych i zgromadzeń żeńskich i męskich z archidiecezji poznańskiej.

We wtorek 13 maja na Świętą Górę przybyły siostry zakonne na swoją doroczną pielgrzymkę i dzień modlitw. Pielgrzymce tej przewodniczył ks. bp Zdzisław Fortuniak, który odprawił Mszę św. i spotkał się z siostrami przełożonymi wszystkich domów zakonnych archidiecezji poznańskiej. Konferencję ascetyczną do zgromadzonych sióstr wygłosił ks. Paweł Skrzypczak – prefekt ASD w Poznaniu, a homilię w czasie Mszy św. ks. Leon Praczyk COr.

Oprawę liturgiczno-muzyczną w tegorocznym spotkaniu pełniły siostry ze zgromadzenia Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej z Moraska. Po wspólnym posiłku w klasztorze świętogórskim siostra referentka diecezjalna s. Józefa Krupa (elżbietanka) spotkała się z siostrami przełożonymi. Nabożeństwu końcowemu przewodniczył ks. Marek Dudek COr, który podziękował przybyłym siostrom za wspólną modlitwę w świętogórskim sanktuarium Róży Duchownej Mistrzyni Życia Duchowego.

W piątek 16 maja br. w świętogórskim sanktuarium zgromadzili się przedstawiciele zakonów i zgromadzeń męskich archidiecezji poznańskiej. Po powitaniu przez kustosza sanktuarium ks. Zbigniewa Starczewskiego prokuratora Federacji Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Polsce, wspólnemu śpiewowi Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP przewodniczyli nowicjusze franciszkańscy z Osiecznej, a następnie konferencję ascetyczną wygłosił ks. dr Bogdan Molenda TChr, rektor WSD Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. On też przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej. Służbę liturgiczną w tym dniu pełnili nowicjusze Towarzystwa Chrystusowego z Mórkowa.

Wspólny posiłek w klasztorze świętogórskim, a następnie rekreacja były okazjami do nawiązania braterskich relacji i dzielenia się bogactwem doświadczenia w realizowaniu różnych charyzmatów. Przełożeni i reprezentanci z domów zakonnych archidiecezji poznańskiej spotkali się, aby ustalić plan dalszego wspólnego działania, uwzględniając zalecenia nowego Statutu KWPZM w Polsce, zwłaszcza rozdziału dotyczącego struktur regionalnych Statutów. Na zakończenie nabożeństwo adoracyjno-dziękczynne prowadził nowicjat franciszkanów prowincji panewnickiej z Miejskiej Górki.

Od ponad 40 lat wspólnoty zakonne żeńskie z archidiecezji poznańskiej i od 30 lat męskie zakony i zgromadzenia realizujący swój charyzmat na terenie Kościoła poznańskiego spotykają się w sanktuarium Świętogórskiej Róży Duchownej. Tegoroczny tydzień modlitw odpustowych na Świętej Górze przeżywany był pod hasłem „Duch Święty wszystkiego nas nauczy”. Jako przedstawiciele rodzin zakonnych w sposób szczególny odczytujemy potrzebę doskonalenia naszego życia, byśmy stawali się autentycznymi uczniami Chrystusa zaangażowanymi w dzieło Nowej Ewangelizacji.

s. Józefa Krupa, referentka archidiecezji poznańskiej
ks. Zbigniew Starczewski COr, referent archidiecezji poznańskiej

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda