Haiti: straty wśród osób konsekrowanych

100203f.png Haitańska konferencja przełożonych zakonnych opublikowała listę strat, jakie poniosły instytuty życia konsekrowanego w wyniku trzęsienia ziemi. Rozmiar zniszczeń jest przytłaczający. W ruinach poniosło śmierć prawie 30 sióstr i podobna liczba zakonników. Nieznana jest jeszcze liczba wychowanków, którzy w czasie kataklizmu byli w szkołach i ośrodkach prowadzonych przez haitański Kościół katolicki. W ruinę zamieniło się ponad 20 szkół, grzebiąc w gruzach wielu uczniów i nauczycieli.

Ponad 40 klasztorów i domów zakonnych jest do wyburzenia. Lista strat
poniesionych przez instytucje prowadzone przez Kościół jest nadal
uzupełniana – czytamy w raporcie sporządzonym przez agencję Fides.
 
Obecnie zakonnicy, oprócz pracy duszpasterskiej, zaangażowani są w pracę charytatywną, która ma pomóc opanowaniu kryzysu humanitarnego. Przy parafiach powstają centra pomocy żywnościowej i medycznej.

„Jezuici organizują tu dystrybucję jedzenia. Założyli 12 baz i codziennie, może nawet dwa razy w tygodniu, docierają po dwie ciężarówki, którymi dostarczana jest pomoc humanitarna. To, co już widać na ulicach Port-au-Prince to powrót normalności. Jest spokojnie. Ludzie próbują w mieście znaleźć coś do robienia. Nie ma zamieszek. Tylko w nocy, ale w nocy zawsze było niebezpiecznie, nawet przed tym trzęsieniem ziemi, ale w ciągu dnia jest bezpiecznie. Widziałem, że już próbują sprzątać miasto. Są wielkie maszyny, które zaczynają rozbierać niektóre budynki i zbierać gruz. Trwa wyburzanie powalonych budynków”.

se/rv, A. Suski SJ, Haiti

Za: Radio Watykańskie.